SAP chce udostępnić technologię in-memory mniejszym firmom

W ofercie niemieckiego koncernu znalazła się nowa - przystosowana do potrzeb i możliwości średniej wielkości firm - edycja środowiska analitycznego SAP HANA. Oparte na przetwarzaniu danych bezpośrednio w pamięci operacyjnej rozwiązania mają współpracować m.in. z systemami biznesowymi rodziny SAP Business One.

Z oficjalnych informacji wynika, że środowisko analityczne SAP High-Performance Analytic Appliance w - przeznaczonej dla firm średniej wielkości - wersji Edge nie odbiega funkcjonalnością od rozwiązań przeznaczonych dla większych korporacji. Wedle zapowiedzi stosowne oprogramowanie analityczne będzie również rozwijane na tych samych zasadach. Najważniejsze różnice będą dotyczyć jednak ilości obsługiwanej pamięci RAM, a w efekcie także wolumenów danych sprawnie przetwarzanych przez oprogramowanie analityczne HANA Edge. Zgodnie z zapowiedziami nowa wersja środowiska HANA została specjalnie zoptymalizowana pod kątem współpracy z systemami biznesowymi linii SAP Business One oraz oprogramowania SAP Business-All-in-One. Wykorzystanie rozwiązań HANA w kontekście analiz skierowanych do mniejszych przedsiębiorstw ma umożliwiać m.in. tworzenie raportów w czasie 25 razy krótszym niż w przypadku analogicznych zestawień budowanych za pośrednictwem narzędzi SAP Crystal Reports. Według przedstawicieli niemieckiego koncernu kluczowa będzie również możliwość swobodnego przeszukiwania wszelkich informacji zapisanych w systemach klasy ERP. Zapowiadane są również dodatkowe kokpity menedżerskie skupiające informacje na temat szans sprzedażowych, zapasów i kluczowych wskaźników efektywności przedsiębiorstwa.

Rozwiązania skierowane do organizacji średniej wielkości mają być sprzedawane przede wszystkim za pośrednictwem partnerów. Zd zapowiedzi przedstawicieli SAP wynika, że zapowiadane środowisko wchodzi właśnie w fazę wdrożeń pilotażowych. Rozwiązanie ma być powszechnie dostępne jeszcze przed końcem 2012 roku. Szczegółów na temat cen nie ujawniono. Zapowiadane jest jednak dopasowanie cennika do możliwości finansowych firm średniej wielkości.

Zobacz również:

  • Świat się zmienia. SAP nadąża

Pierwotne, opracowane wspólnie z dostawcami rozwiązań sprzętowych systemy SAP HANA trafiły do sprzedaży w połowie zeszłego roku. Od tego czasu rozwiązania oparte na przetwarzaniu danych bezpośrednio w pamięci operacyjnej praktycznie nie schodzą z ust władz niemieckiego koncernu. Przedstawiciele SAP zapowiadają, że oprogramowanie HANA docelowo będzie w stanie zastąpić klasyczne bazy danych w zastosowaniach związanych m.in. z obsługą systemów transakcyjnych. Premierę rynkową pierwszych, firmowanych logo SAP rozwiązań bazodanowych opartych na technologii in-memory zapowiedziano na czwarty kwartał 2012 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200