SAP Polska zamierza 'uporządkować' rynek wdrożeń R/3 w Polsce

SAP Polska nie chce dopuścić, aby strategia TeamSAP, polegająca na prowadzeniu wdrożeń przez partnerów, wymknęła się spod kontroli. Firma obserwuje rosnącą liczbę partnerów i zamierza wprowadzać dodatkowe ograniczenia dla firm, które chcą dołączyć do ich grona.

SAP Polska nie chce dopuścić, aby strategia TeamSAP, polegająca na prowadzeniu wdrożeń przez partnerów, wymknęła się spod kontroli. Firma obserwuje rosnącą liczbę partnerów i zamierza wprowadzać dodatkowe ograniczenia dla firm, które chcą dołączyć do ich grona.

Przejmowanie polskich spółek staje się coraz popularniejszą metodą rozwoju zagranicznych firm wdrożeniowych. "Polityka fuzji i przejęć innych spółek wkrótce może się stać jedną z głównych dróg rozwoju zagranicznych firm konsultingowych na polskim rynku" - ocenia Robert Komiago, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Plaut Polska. Firma, decydując się na kupno czeskiego Init, weszła jednocześnie na rynek Czech i rynek polski poprzez przejęcie oddziału w Gliwicach. Plaut zamierza koncentrować się na prowadzeniu wdrożeń w sektorze finansowym, mało dotychczas zagospodarowanym przez partnerów .

Można się spodziewać, że obiektem zainteresowania potencjalnych kupców będą kolejne polskie firmy informatyczne, działające w branżach cechujących się wysokimi kosztami szkolenia pracowników oraz wysoką rangą referencji. Taką strategię przyjął już wcześniej Debis IT Services (zakupił wrocławską Nova Consulting).

Nowe warunki

Uzyskanie statusu partnera SAP Polska będzie coraz trudniejsze, szczególnie dla krajowych firm. Nowym warunkiem, który będą zobowiązane spełnić, staje się posiadanie co najmniej pięciu certyfikowanych konsultantów. Ma to ograniczyć tempo wzrostu liczby firm partnerskich. Teraz jest ich 25-26 (Init do formalnego zakończenia procesu przejęcia jest traktowany niezależnie od Plauta). Wkrótce dołączy do nich warszawska firma InfoViDE, która, jako partner SAP, zamierza specjalizować się w oferowaniu wdrożeń systemu R/3 rozszerzonych o dodatkowe analizy i ogólnie pojęty konsulting biznesowy. Spółka zamierza korzystać z dotychczasowych doświadczeń we wdrażaniu innego typu systemów, szczególnie hurtowni danych i oprogramowania middleware. Jak mówią przedstawiciele InfoViDE, zakres projektów będzie podobny do tego, jaki oferują firmy tzw. Wielkiej Czwórki, jednak po "bardziej atrakcyjnej" cenie.

Zespół konsultantów ds. wdrożeń SAP R/3 - w planach firmy - ma liczyć od kilkunastu do ponad 20 osób. Rozmiarami nie będzie się więc różnić od innych grup kompetencyjnych, czyli zespołów tematycznych. Rekrutacja obejmie przede wszystkim młode osoby, które firma zamierza kształcić we własnym zakresie. Kierownictwo zespołu obejmie kilku doświadczonych konsultantów, których zatrudnienia należy oczekiwać w III kwartale br. Wtedy też spodziewane jest podpisanie pierwszego kontraktu na całościowe wdrożenie R/3, z ewentualnymi usługami towarzyszącymi. InfoViDE będzie prowadzić samodzielne wdrożenia, nie rezygnując jednak z innych produktów i usług będących dotychczas w ofercie.

Więcej, mniej

Oprócz InfoViDE rozmowy na temat przystąpienia do programu TeamSAP są prowadzone z firmą 2Si, która ma w ofercie konkurencyjne oprogramowanie Computer Associates. Na razie przedstawiciele katowickiej firmy nie chcą komentować rozmów z SAP Polska. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że podpisania umowy między firmami można oczekiwać najwcześniej w sierpniu br.

Jak twierdzi Andrzej Pilaszek, dyrektor , wskutek "uporządkowania kanału" do końca br. liczba partnerów nie przekroczy 30. Według niektórych obserwatorów, w najbliższych latach spodziewana jest głęboka konsolidacja rynku wdrożeń R/3, a lista partnerów samodzielnie prowadzących wdrożenia zostanie zredukowana do kilku.


TOP 200