SAP HANA Enterprise Cloud - chmurowa wersja bazy danych HANA

SAP opracował usługę, dzięki której użytkownicy będą mogli uruchamiać swoje aplikacje na chmurowej wersji platformy HANA (firmowa baza danych typu in-memory). SAP poinformował, że usługę SAP HANA Enterprise Cloud będą najpierw oferować firmowe centra danych, a w przyszłości również jej partnerzy.

Baza danych HANA została zaprojektowana z myślą o tym, że będzie świadczyć swoje usługi głównie aplikacjom analitycznym. Jest ona jednak obecnie wykorzystywana również przez aplikacje przetwarzające dane w trybie transakcyjnym, takie jak np. Business Suite ERP (Enterprise Resource Planning).

Wprowadzając do oferty usługę SAP HANA Enterprise Cloud firma stara się udowodnić, że chmury obliczeniowe mogą wspierać nie tylko proste aplikacje, ale również zaawansowane aplikacje biznesowe, uruchamiane zazwyczaj wyłącznie w firmowych centrach danych. Świadczy o tym fakt, że usługa wspiera takie technologie, jak "disaster recovery" (odzyskiwanie danych po awarii) czy "hardware provisioning" (rezerwacja zasobów sprzętowych) oraz pozwala klientom skalować system.

Zobacz również:

  • Chmura 2022. Strategia, wyzwania i bariery – badanie redakcyjne Computerworld
  • Gdzie będzie strefa lokalna AWS w Polsce?
  • Gartner: ogromny wzrost na rynku baz danych

Aby skorzystać z usługi, użytkownik musi najpierw wejść w posiadanie licencji na używanie bazy danych HANA oraz konkretnej aplikacji (np. Business Suite and Business Warehouse). Następna faza to konsultacje z informatykami SAP, którzy doradzą i zadecydują, w jakim stopniu wybrana przez użytkownika aplikacja jest w stanie wykorzystać możliwości oferowane przez chmurową bazę danych "in-memory" (względnie wskazać, która aplikacja wykorzysta w maks. stopniu te możliwości).

Następnie SAP pomaga użytkownikowi wdrożyć całe rozwiązanie do pracy, przenosząc np. aplikacje pracujące do tej pory w centrum danych firmy, do środowiska chmurowego HANA. Użytkownik uiszcza co miesiąc opłatę za korzystanie z usługi, której cena zależy od wybranej konfiguracji (wybranej aplikacji oraz wielkości bazy danych i innych zarezerwowanych zasobów).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200