SAP Business One: nowa edycja

SAP wprowadził na rynek nową wersję oprogramowania SAP Business One, przeznaczoną dla małych i średnich firm zatrudniających poniżej 100 pracowników. Według informacji producenta nowy pakiet z serii Business One, obejmujący moduły sprzedaży, finansów, zakupów, gospodarki materiałowej i produkcji, umożliwia szybszą instalację i bardziej intuicyjną obsługę.

Elastyczny, zmienny interfejs upraszcza filtrowanie informacji i nawigację, a także pracę z załącznikami i korzystanie z plików pomocy. Nowy zestaw funkcji pod nazwą Copy Express ułatwia zaś szybkie przenoszenie ustawień użytkowników - m.in. przeznaczonych dla danego użytkownika raportów - z jednego stanowiska pracy na inne.

Zachodni analitycy rynku zauważają, że do tej pory SAP nie odniósł spektakularnego sukcesu na rynku małych i średnich przedsiębiorstw, a jego oferta trafia głównie do firm z wyższej półki. Według Davida Bradshawa z firmy analitycznej Ovum, rok temu SAP miał taką samą liczbę klientów korzystających zarówno z oprogramowania SAP All-in-One, jak i z SAP Business One. Świadczy to o niewielkiej penetracji rynku MSP przez niemieckiego producenta systemów ERP, dla którego najważniejszym rynkiem były do tej pory największe przedsiębiorstwa. Z drugiej strony, na rynku MSP panuje od dawna ostra konkurencja, utrudniająca szybkie pozyskiwanie nowych klientów.

Polski rynek pozostaje nieco w tyle za rynkami zachodnimi. Najbardziej aktualną wersją - wprowadzoną do sprzedaży przed miesiącem - jest SAP Business One 2004C. Po raz pierwszy pojawiły się w niej moduły produkcyjne oraz możliwość współpracy z bazami danych Sybase i IBM. Do tej pory dostępną platformą bazodanową był tylko Microsoft SQL Server. Według informacji firmy, na zakup SAP Business One zdecydowało się w Polsce już ok. 250 firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200