SANacja 3Com

3Com nie będzie rozwijał produktów dla sieci Storage Area Networks.

3Com nie będzie rozwijał produktów dla sieci Storage Area Networks.

3Com od pół roku deklarował poparcie dla sieci Storage Area Networks (SAN) i zapowiadał produkty, mające ułatwić ich budowę. Niespodziewanie firma wycofała się z wcześniejszych deklaracji i zaprzestała inwestować w tę technologię.

Najpierw porządek

W specjalnym oświadczeniu prezes Bruce Claflin poinformował, że firma zamierza skupić swoją działalność na kluczowych rozwiązaniach sieciowych.

Decyzja ta najbardziej uderzy w partnerów firmy, z którymi 3Com zawarł porozumienia dotyczące wspólnego rozwoju i marketingu produktów SAN. Należą do nich firmy: StorageTek, dostarczająca komponenty sieciowe do budowy sieci SAN, Data General, której macierze dyskowe Clariion miały być wykorzystywane przez 3Com, Legato Systems, mająca dostarczać rozwiązania archiwizacji danych, i MTI Technology, specjalizująca się w konsolidacji pamięci masowych.

Za i przeciw

Opinie analityków dotyczące decyzji 3Com są podzielone. Część z nich pochwala ostrożność producenta i deklarowaną chęć koncentracji na produktach kluczowych dla jej funkcjonowania. Przypuszczają, że wbrew deklarac-jom 3Com nadal jest zainteresowany rynkiem sieci SAN, ale chce spokojnie przeczekać "przecieranie szlaków" przez innych producentów i zainwestować wtedy, gdy rozwiązania SAN będą już wystarczająco popularne.

Inni analitycy twierdzą natomiast, że firmie będzie trudno "wskoczyć do pędzącego pociągu", czyli rozpocząć rozwijanie produktów SAN, gdy inni zdobędą już pierwszych klientów. Jedną z możliwości późniejszego wejścia na ten rynek może być przejęcie przez 3Com firmy już oferującej gamę rozwiązań dla sieci SAN. To jednak nie gwarantuje sukcesu. Jak pokazują doświadczenia z przejęciem US Robotics, 3Com dotąd niezbyt poradził sobie z asymilacją przejmowanych firm i znajdujących się w ich ofercie produktów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200