Rzymskie otwarcie Baana

Podczas kongresu inForum Baan udowadniał, że istnieje i będzie starał się odzyskać rynek.

Podczas kongresu inForum Baan udowadniał, że istnieje i będzie starał się odzyskać rynek.

Klienci nie potrzebują technologii, lecz rozwiązania problemów. Są architektami naszego biznesu.<div align=right>Rick Hauthornthwaite, Prezes Invensys</div>

Wystąpienia zarówno Ricka Hauthornthwaita, szefa Invensysa, jak i Laurenta van der Tanga, prezesa Baana, wchodzącego w skład grupy Invensys, można byłoby nazwać symbolicznym powrotem do Canossy twórców zaawansowanych systemów informatycznych. Przestali się oni zachwycać możliwościami technologii, a zaczęli interesować się jej przydatnością dla przedsiębiorstw. Obaj zapewniali, że ich firmy dogłębnie przemyślały, co jest ich misją, co mają dostarczać klientom i jaki jest cel zastosowań informatyki.

Dla przedsiębiorstwa produkcyjnego

Baan chce być obecnie głównym dostawcą aplikacji dla zakładów produkcyjnych. Zdecydował się na tworzenie rozwiązań dedykowanych. Są już przygotowane wersje dla branż: motoryzacyjnej, elektronicznej i maszynowej. W ciągu 6 miesięcy mają się skończyć prace nad wersją dla przemysłów lotniczego, zbrojeniowego i produkcji procesowej (spożywczej, metalowej, papierniczej). Rozwiązania te uwzględniają specyficzne wymagania tych branż, np. w przemyśle motoryzacyjnym jest to konieczność lepszej koordynacji w łańcuchu dostaw, a w przemyśle elektronicznym - szybszego wprowadzania nowych produktów.

Baan pokazał również aplikacje do zarządzania zintegrowanym łańcuchem dostaw, zarządzania cyklem życia produktu i CRM. Duże zainteresowanie wzbudziły zwłaszcza dwa pierwsze produkty. "Trafne prognozowanie oraz elastyczność w łańcuchu dostaw i w produkcji stają się kluczem do uzyskania przewagi na rynku" - stwierdził Michael Broberg Larsen, szef projektów IT w House of Prince, produkującym 50 mln papierosów dziennie. Również Alstom Power z Elbląga poważnie zastanawia się nad wdrożeniem baanowskiego SCM w celu poprawy procesów planistycznych. Nowe aplikacje Baana są dostępne jedynie w najnowszej wersji iBaan.

Otwartość bez urazy

"Nasi wczorajsi konkurenci dzisiaj stają się naszymi partnerami. Kto wie, czy jutro nie będą naszymi poddostawcami" - powiedział Laurent van der Tang. Baan chce pokonać największych konkurentów poprzez ułatwienie integracji swoich aplikacji z ich rozwiązaniami. Na kongresie zaprezentowano moduł komunikacyjny z SAP R/3, działający w ramach platformy iBaan OpenWorld.

Wielokrotnie powtarzano, że ściślejsza współpraca Baana z SAP byłaby pożądana. SAP ma lepsze rozwiązania w zakresie finansów i kontrolingu, a Baan - wsparcia produkcji i rozwoju produktu. Wiele firm korzysta z obu pakietów.

Uczestnicy kongresu nie mieli wątpliwości, że i strategia, i produkty Baana są dobrze pomyślane i rokują nadzieję na pozyskanie nowych klientów. Jednak ostatecznie wszystko zależy od tego, czy Baan zbuduje kompetentną i wiarygodną sieć lokalnego wsparcia dla swoich klientów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200