Rzeźbienie stron WWW

Corel WebMaster Suite to narzędzie do tworzenia stron WWW i zarządzania nimi.

Corel WebMaster Suite to narzędzie do tworzenia stron WWW i zarządzania nimi.

Kanadyjska firma Corel, która osiągnęła sukces dostarczając klientom Draw - jeden z pierwszych pakietów do tworzenia grafiki wektorowej dla środowiska Windows - uzupełnia ofertę wprowadzając na rynek nowe programy w coraz mniejszym stopniu związane z technologiami graficznymi.

Wykorzystując doświadczenie w budowie narzędzi graficznych i wiedzę partnerów: np. Netscape i O'Reilly, firma stworzyła pakiet WebMaster Suite. Jest to bogato wyposażony zestaw oprogramowania przeznaczony do tworzenia, edycji, zarządzania, uaktualniania, wzbogacania stron pajęczyny World Wide Web.

Narzędzia

Na kompletny zestaw Corel WebMaster Suite składają się zubożone wersje programów Draw i Photo Paint, służące do przetwarzania grafiki wektorowej, bitmapowej i zdjęć. Pakiet oferuje także bogaty zestaw zintegrowanych narzędzi:

* Corel Web.Designer - edytor stron WWW

* Corel Web.Site Manager - aplikacja do administracji internetowymi witrynami

* Corel Web.Data - system umożliwiający łączenie zawartości baz danych ze stronami pajęczyny

* Corel Web.Move - narzędzie do tworzenia animacji

* Corel Web.World - edytor scen dla języka VRML

* Corel Web.Gallery - zarządca galerii przykładowych obrazów, dźwięków, zdjęć, animacji itd. oferowanych na dodatkowym dysku CDüROM.

Do zestawu dołączona jest także przeglądarka WWW Netscape Navigator 3.01 i w pełni funkcjonalny serwer WWW WebSite 1.1 produkcji O'Reilly & Associates.

Mimo że instalacja pakietu wydaje się prosta i intuicyjna, Corel WebMaster Suite nie potrafi rozpoznać zainstalowanych wcześniej innych programów autorstwa tej firmy. W efekcie, w przypadku gdy użytkownik dysponuje już np. pełną wersją Corel Photo Paint, zostanie dodatkowo dołączony zubożony program Corel Web.PhotoPaint.

Moduły aplikacji

Dostarczony wraz z pakietem edytor stron WWW Corel Web.Designer jest narzędziem wygodnym, chociaż jego funkcjonalność jest daleka od zachwytu. Corel wyposażył tę aplikację w kreatory, umożliwiające szybką budowę internetowych winiet, opartych na dostarczonych na dodatkowym dysku CD-ROM wielu różnych szablonach. Program oferuje możliwość budowy stron złożonych z ramek (frames), tabel, grafiki, dołączania do stron obiektów ActiveX, appletów napisanych w Javie, skryptów CGI, animacji czy scen trójwymiarowych stworzonych w języku VRML.

Drugi z najważniejszych modułów pakietu - Corel Web.Site Manager - oferuje wiele funkcji służących do zarządzania, kontroli, publikowania lokalnych i internetowych stron WWW. Dzięki wbudowanym w produkt inteligentnym kreatorom, kontrolującym realizację wszystkich niezbędnych czynności, również opublikowanie przygotowanych stron pajęczyny nie stanowi żadnego problemu. Web.Site Manager może sprawdzić poprawność dowiązań łączących zewnętrzne i wewnętrzne strony winiety WWW, uaktualnić je, odnaleźć zerwane połączenia i pliki nie powiązane ze stronami. Użytkownik również może zdefiniować długofalowy plan kontroli poprawności połączeń. Produkt oferuje ponadto możliwość sortowania stron WWW według typu zawartości. Aplikację uzupełniono o graficzną wersję programu służącego do wgrywania plików związanych z daną stroną (FTP) oraz wcześniej przygotowaną funkcję, umożliwiającą uruchamianie dowolnego systemu antywirusowego.

Porozumienie z bazami

Niezbędnym narzędziem w pakiecie Corela, przeznaczonym dla wielu firm zamierzających uruchomić winiety w World Wide Web, jest bez wątpienia Corel Web.Data - program zapewniający podłączenie internetowej strony do zasobów bazodanowych, a także nadzorujący i kontrolujący przepływ informacji. Aplikacja współpracuje z systemami MS Access, Excel, FoxPro, SQL Server, Borland dBASE, Lotus 123, Paradox, Oracle i zgodnymi z ODBC SQL.

Corel WebMaster Suite jest wygodnym i prostym w obsłudze zestawem narzędzi ułatwiających tworzenie i edycję stron WWW. Przeznaczony jest zarówno dla zwykłych bądź zaawansowanych użytkowników komputerów PC, jak i różnej wielkości firm. Produkt Corela wyposażony został w wiele funkcji ułatwiających zarządzanie, administrację, doglądanie oraz uaktualnianie internetowych winiet. Dzięki wykorzystaniu prostego interfejsu opartego w większości na sprawdzonych narzędziach graficznych, producent dostarczył użytkownikom praktycznie pełen zestaw programów, umożliwiających stworzenie od podstaw atrakcyjnych i zaawansowanych technicznie stron WWW.


TOP 200