Rzeczywistości science fiction

Biorąc pod uwagę projekty badawcze realizowane przez Intela, można spodziewać się, że już niebawem komputery zastąpią klasyczne telewizory i będą zasilane bezprzewodowo.

Biorąc pod uwagę projekty badawcze realizowane przez Intela, można spodziewać się, że już niebawem komputery zastąpią klasyczne telewizory i będą zasilane bezprzewodowo.

Podczas sierpniowej konferencji Intel Developer Forum przedstawiciele firmy tradycyjnie prezentowali nowe produkty i świeżo opatentowane technologie. Tym razem jednak Intel pochwalił się również szczegółami realizowanych projektów badawczo-rozwojowych. Niektóre wydają się należeć do kategorii science fiction, choć według zapowiedzi przedstawicieli koncernu, od ich praktycznej realizacji nie dzieli nas więcej niż 50 lat. Jeśli Intel zrealizuje plany, to z użytku znikną klasyczne komputery.

Bardziej zaawansowane komputery będą mogły zmieniać kształt i przynajmniej częściowo dopasowywać swoją fizyczną postać do potrzeb użytkowników. Znikną również kable. Do coraz bardziej zaawansowanych i wydajnych technik bezprzewodowej transmisji danych dołączy technologia umożliwiająca przekazywanie energii bez wykorzystania przewodów. Intel chce stać się też producentem zunifikowanej architektury sprzętowej wykorzystywanej we wszystkich rodzajach urządzeń elektronicznych. Jednym z mniej śmiałych, a jednocześnie bliższych realizacji pomysłów jest próba połączenia telewizji i Internetu.

Telewizja plus Internet

Sierpniowej konferencji Intel Developer Forum 2008 towarzyszyły dekoracje nie mniej futurystyczne niż plany Intela.

Sierpniowej konferencji Intel Developer Forum 2008 towarzyszyły dekoracje nie mniej futurystyczne niż plany Intela.

Intel we współpracy z Yahoo! zamierza zrealizować ideę interaktywnej telewizji. Projekt Widget TV zakłada stworzenie jednej, opartej na architekturze x86, platformy programowo-sprzętowej umożliwiającej oglądanie telewizji i korzystanie z Internetu. Równolegle możliwe będzie korzystanie z aplikacji internetowych, funkcjonujących na zasadzie wtyczek i widżetów znanych m.in. z przeglądarek internetowych lub pulpitu Windows. Środowisko będzie oparte na platformie aplikacyjnej Yahoo! Widget Engine.

Warstwa aplikacyjna Widget TV ma być zoptymalizowana pod kątem zintegrowanych, ale opartych na znanej architekturze x86, układów Intel SoC. Początkowo ma ona obsługiwać aplikacje napisane w JavaScript lub w technologii Adobe Flash. Niewykluczone, że w przyszłości możliwości telewizyjnej platformy Intela i Yahoo! zostaną rozszerzone również w kierunku obsługi bardziej złożonych środowisk programistycznych. Jeszcze w tym roku udostępnione mają zostać narzędzia programistyczne dla platformy Widget TV. Przedstawiciele Intela podkreślają ogromny potencjał wynikający z połączenia klasycznego medium informacyjnego z możliwościami np. serwisów społecznościowych. "Oglądanie telewizji nie będzie już pasywne, chyba że widz będzie tego chciał" - mówi Eric Kim, wiceprezes Intela. Pierwsze urządzenia obsługujące nową platformę będą oparte na układzie Intel Media Procesor CE 3100. Do sprzedaży trafią najprawdopodobniej na początku 2009 r.

Widżety zaprezentowane podczas IDF 2008 mają możliwości zbliżone do tych znanych choćby z paska bocznego Windows. Pozwalają sprawdzić prognozę pogody i kurs walut lub śledzić określony wątek na forum dyskusyjnym. Z pewnością szybko pojawią się aplikacje umożliwiające łatwe dokonywanie zakupów produktów prezentowanych w telewizji oraz możliwość dyskutowania z innymi widzami za pośrednictwem serwisów społecznościowych. "Nie zamierzamy tworzyć nowego medium, które zastąpiłoby telewizję. Zamiast tego chcemy wykorzystać nowe możliwości, wynikające z synergii telewizji i Internetu" - mówi Oliver Petry, kierujący rozwojem nowej platformy po stronie Yahoo!. Władze tej spółki nie ukrywają jednak, że firma zamierza zarobić na reklamach. Już dziś Yahoo! współpracuje ściśle z kanałem Eurosport.

Przedstawiciele obu firm mają nadzieję, że w rozwój Widget TV zaangażują się inne firmy. Poparcie wyrazili już m.in. przedstawiciele firm Samsung, Toshiba i eBay, popularnych serwisów społecznościowych i największych koncernów branży telewizyjnej. "Nowa platforma umożliwi tworzenie interaktywnych aplikacji skupionych wokół treści telewizyjnej. Zmieni się sposób oglądania telewizji, a reklamodawcy zyskają unikatowy środek przekazu" - mówi Albert Cheng, wiceprezes ds. mediów w Disney-ABC Television Group. Nowe środowisko ma być oparte m.in. na otwartych standardach.

Intel od pewnego czasu promuje własne, oparte na architekturze x86, układy jako podstawę do tworzenia nowoczesnych urządzeń przenośnych (platforma Atom) oraz sprzętów użytku domowego. Coraz bardziej zacierają się też różnice pomiędzy komputerem domowym a telewizorem. W przyszłości podobną mocą obliczeniową i możliwością obsługi tych samych aplikacji charakteryzować mogą się inne sprzęty domowe.

Nadchodzą zmiany

Eksperci Intela pracują również nad nowymi interfejsami obsługi komputerów. Justin Rattner, wiceprezes firmy ds. technologii twierdzi, że w ciągu 50 lat zajdą ogromne zmiany zarówno w rozwoju sztucznej inteligencji, robotyce, jak i możliwościach percepcyjnych maszyn. Ich efektem będą z kolei zmiany społeczne. "Branża rozwija się szybciej niż ktokolwiek wyobrażał sobie 40 lat temu. Niektórzy spekulują, że zbliżamy się do punktu zwrotnego, w którym tempo rozwoju technologicznego zacznie przyspieszać wykładniczo" - uważa. Jego zdaniem, w przyszłości maszyny mogą przewyższyć intelektualne możliwości ludzi.

Według specjalistów Intela, zmienią się również sposoby zasilania maszyn. Intel we współpracy z naukowcami Massachusetts Institute of Technology (MIT), jest zaangażowany w prace nad stworzeniem - opartych na rezonansie - mechanizmów przekazywania energii na odległość. Technologia Wireless Resonant Energy Link (WREL) umożliwia stworzenie tzw. łącza energetycznego, pozwalającego na przekazywanie energii na odległość kilku metrów bez użycia przewodów. Podczas IDF 2008 Justin Rattner zaprezentował świecącą, zasilaną bezprzewodowo, żarówkę o mocy 60W. Mniej więcej taką moc pobiera typowy notebook. Możliwe więc, że już niebawem w biurach i na lotniskach umieszczone będą rezonatory WREL, znikną zaś klasyczne zasilacze i kable. Aktualnie sprawność zestawionych na niewielkich odległościach łączy WREL wynosi ok. 75%.

Prawo Moore`a nadal aktualne

W laboratoriach Intela prowadzone są badania nad rozwojem technologii obróbki krzemu i materiałów o podobnych własnościach. Dotyczą one m.in. trójwymiarowych tranzystorów i metod zastąpienia krzemu półprzewodnikami złożonymi. Wszystkie badania mają na celu zwiększanie mocy komputerów. "Dzięki nim prawo Moore'a będzie obowiązywać jeszcze przez co najmniej następną dekadę" - mówił Michael Garner, kierujący projektem i badaniami. Trwają też badania nad rozwiązaniami, które mogłyby zastąpić technologię CMOS.

Podczas IDF poinformowano również o pracach nad rozwojem nanotechnologii. Nanoroboty określane mianem "catomów" mogłyby zmieniać siły, z jakimi oddziaływują na podobne, sąsiednie cząstki. Dzięki tej technologii w przyszłości komputery mogłyby być nie tylko urządzeniami w pełni mobilnymi, ale również zmieniać kształt w zależności od sposobu ich wykorzystania. Obecnie tego typu możliwości trudno sobie nawet wyobrazić, lecz nie można wykluczać, że za 50 lat trafią do użytku.

Nowe układy i możliwości

Podczas IDF 2008 poinformowano, że we wrześniu na rynek trafią najnowsze, sześciordzeniowe procesory Xeon. Znane pod nazwą Dunnington procesory będą miały 3 MB pamięci podręcznej L2 na każdy rdzeń i dodatkowe 16 MB współdzielonej pamięci L3. Układy te będą najprawdopodobniej ostatnimi z linii Intel Penryn. W ciągu kilku miesięcy zastąpi je rodzina procesorów Nehalem. W tym miesiącu do sprzedaży trafią też pierwsze dwurdzeniowe procesory serii Atom. Nie ujawniono jednak szczegółów na temat architektury pierwszego tego rodzaju procesora - Atom N330.

Core i7, pierwszy układ z rodziny Nehalem pojawi się na rynku jeszcze w tym roku. Szybsze i przeznaczone dla serwerów i wydajnych stacji roboczych układy będą dostępne w przyszłym roku. Na początku 2009 r. pojawią się także pierwsze komputery przenośne stworzone w oparciu o nową platformę mobilną - Intel Calpella. Technologicznie układy te zostaną oparte na architekturze Nehalem. Poszczególne procesory będą posiadały po dwa lub cztery rdzenie oraz zintegrowany kontroler pamięci i układ graficzny. Nowa platforma będzie posiadała wsparcie dla technologii WiMAX.


TOP 200