Rzeczywiste dane w wirtualnym świecie

Kryteria wyboru

Wybór technologii wirtualizacji pamięci masowych nie jest tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Zrozumiałe jest, że producenci wysoko wydajnych macierzy dyskowych starają się razem z nimi sprzedać "jedynie słuszne" rozwiązania aplikacyjne, współpracujące... wyłącznie z ich macierzami. Ich zastosowanie ma wiele zalet i nie mają one usterek tak długo, jak długo klient zamierza stosować rozwiązania pamięci masowych pochodzące od jednego dostawcy. Idea sieci SAN zakłada jednak, że będą one wykorzystywane w środowiskach heterogenicznych, w których z dowolnych dołączonych systemów pamięci masowych będą mogły korzystać dowolne platformy serwerowe. Dlatego wybierając platformę wirtualizacji, warto zastanowić się, czy może nie wynieść logiki związanej ze sposobem prezentacji danych zarówno poza macierze, jak i serwery. Jej umieszczenie bezpośrednio w sieci SAN - czy to w postaci routera, czy dedykowanego serwera metadanych, czy też w postaci funkcjonalności realizowanej przez przełącznik sieciowy - chociaż jest kosztowne, pozwala odnieść opisane wcześniej korzyści.

Prawidłowo zrealizowana platforma wirtualizacji pozwala też całkowicie zmienić podejście do problemu zarządzania dostępną przestrzenią dyskową. Administrator nie musi się już martwić o rozmiary konkretnych wolumenów, nie musi iść na kompromis związany z koniecznością umiejętnego alokowania dostępnych w danej chwili zasobów, lecz może stopniowo dodawać przestrzeń dyskową w miarę rzeczywistego wzrostu zapotrzebowania na powierzchnię. Nie musi także martwić się o to, by dodawany dysk trafił do konkretnej macierzy i obsługiwał określony wolumen logiczny. Odpowiednią organizacją wolnej przestrzeni zajmuje się za niego oprogramowanie wirtualizacyjne.

Czego oczekiwać od platformy wirtualizacji pamięci masowych?
  • Pracy niezależnej od wykorzystywanych platform serwerowych - platforma wirtualizacji nie powinna instalować dodatkowego oprogramowania na serwerach.

  • Obsługi pamięci masowych, pochodzących od różnych producentów.

  • Wsparcia dla innych interfejsów komunikacyjnych niż Fibre Channel, np. ESCON, SCSI, EIDE i SSA.

  • Wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych - uniemożliwiającego nie autoryzowany odczyt danych z dysków macierzy.

  • Odporności na awarie - najlepiej możliwości pracy w konfiguracji N+1.

  • Centralizacji zarządzania bez względu na liczbę obsługiwanych macierzy dyskowych.


  • TOP 200