Rząd przyjął projekt regulacji VOD

Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji regulujący zasady usług medialnych na żądanie. Nie ma w nim kontrowersyjnego zapisu dotyczącego rejestracji każdego podmiotu, który chce świadczyć usługi VOD.

Nowe przepisy regulujące zasady usług medialnych na żądanie mieliśmy wdrożyć w 2009 roku. Były z tym jednak pewne problemy. Ubiegłoroczna nowelizacja dotycząca VOD została wykreślona z dokumentu ze względu na protesty firm związanych z rynkiem wideo i internautów. W przyjętym wczoraj projekcie nie ma kontrowersyjnego zapisu dotyczącego rejestracji każdego podmiotu, który chce świadczyć usługi VOD. Projekt przewiduje, że mogą je świadczyć nadawcy telewizyjni, ale nie tylko - wydzielony, odrębny katalog filmów, z którego możemy skorzystać w wybranym przez nas czasie, może np. mieć operator kablowy, dostawca Internetu czy portal internetowy albo podmiot zupełnie niezależny, który uzyska prawa do rozpowszechniania tych utworów.

Jak informuje MAC, przyjęte przez rząd przepisy realizują zasadę "minimum regulacji" -ustalają obowiązki i obciążenia na najmniejszym możliwym poziomie, który spełnia wymogi dyrektywy audiowizualnej. Regulacją objęte więc zostaną podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na udostępnianiu audycji audiowizualnych w celach zarobkowych. Projekt nie dotyczy więc ani osób, które działalności gospodarczej nie prowadzą (a więc np. tych, którzy publikują w sieci swoje filmiki), ani firm, które np. reklamują swą działalność publikując filmy o tym, co robią, albo publikują instrukcje obsługi w formie filmów. Udostępnianie musi także być publiczne, czyli - przynajmniej potencjalnie - odbierane przez masowego, nieoznaczonego odbiorcę.

Zobacz również:

  • Stranger Things nie uratowało Netflixa - milion subskrypcji mniej

Polskie firmy, których dotyczy nowelizacja zostaną objęte m. in. wymogami dotyczącymi: - przekazów handlowych (reklamy, sponsorowania, telesprzedaży, lokowania produktów), - ochrony małoletnich przed potencjalnie szkodliwymi treściami, - promowania audycji europejskich i - zakazem propagowania nienawiści. Podmioty dostarczające usługi na żądanie zostaną zobowiązane do corocznego sprawozdawania. Roczne sprawozdanie realizuje na poziomie minimum wytyczne dyrektywy audiowizualnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200