Rząd apeluje do nauczycieli, aby korzystali z możliwości zdalnej pracy

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca nauczycieli do prowadzenia zajęć szkolnych w trybie pracy zdalnej i zamieściło na swoje witrynie krótki poradnik wyjaśniający jak można to zrobić i z jakich narzędzi powinno się wtedy korzystać.

Aby było to możliwe nauczyciel musi oczywiście posiadać w domy komputer oraz dostęp do internetu. Wydaje się, że zdecydowana większość nauczyciela spełnia dzisiaj te dwa warunki, dlatego jest to jak najbardziej możliwe. Korzystając z takiego rozwiązania nauczyciele mogą się komunikować z uczniami na różne sposoby, jak również współużytkować oraz wymieniać z nimi plików zawierające różne treści. Mogą to więc być zarówno dokumentu jak i zasoby multimedialne, w więc grafikę, zdjęcia, głos czy filmy.

Najpopularniejsze i podstawowe rozwiązania wykorzystywane w pracy na odległość to poczta elektroniczna, narzędzia konferencyjne, komunikatory internetowe czy narzędzia do pracy grupowej. Skonfigurowanie poczty elektronicznej jest bardzo łatwe i na dodatek jest to całkowicie bezpłatna usługa. Wystarczy wybrać dostawcę takiej usługi, założyć konto, ustalić hasło i już można się komunikować z uczniami.

Zobacz również:

Dla grupy większej niż kilka osób, a tak jest w przypadku każdej klasy, można założyć prostą listę mailową. Ministerstwo zachęca też do korzystania z dzienników elektronicznych, które dają nauczycielowi możliwość komunikowanie się z uczniami i ich rodzicami.

Korzystając z możliwości jakie daje internet, można pracować na konkretnych dokumentach i przechowywać je w chmurze. Wszystko można tak skonfigurować, by dostęp do plików miały tylko wyznaczone przez Ciebie osoby. Niektóre dokumenty może widzieć tylko nauczyciel i uczeń, a inne - cała klasa. Znani dostawcy takich usług to: Google Dysk, Microsoft One Drive lub Dropbox. Konta na tych platformach można założyć za darmo. To przykłady – podobne usługi oferują także inne firmy.

Ministerstwo zaleca też korzystanie z darmowych narzędzi telekonferencyjnych. Dzięki nim można prowadzić wieloosobowe widekonferencje, a nawet dzielić się zawartością naszego ekranu z pozostałymi. Do takich narzędzi należą: Skype, Microsoft Teams, YouTube czy Google Hangouts Meet.

Ministerstwo poleca również śledzenie informacji udostępnianych przez organizacje zrzeszające nauczycieli, gdzie publikowane są rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych. Jedną z takich grup są Superbelfrzy. Natomiast na tej stronie znajduje się przydatny wykaz platform edukacyjnych, które mogą pomóc w prowadzeniu zajęć zdalnych.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


TOP 200