Rząd Tajwanu widzi olbrzymi potencjał współpracy z UE w zakresie chipów

Rząd Tajwanu uważa, że istnieje „ogromne” pole do współpracy z Unią Europejską w zakresie produkcji półprzewodników. W tym tygodniu władze UE ujawniły plany pobudzenia europejskiego przemysłu podzespołów, aby zmniejszyć zależność od dostaw z USA i Azji.

Rząd Tajwanu widzi olbrzymi potencjał współpracy z UE w zakresie chipów

Guillaume Coupy / Unsplash

Na Tajwanie mieści się siedziba największego na świecie producenta układów scalonych TSMC oraz wielu innych liczących się firm tego sektora. Nic dziwnego więc, że ogłoszony przez UE plan wspomina o Tajwanie jako o jednym z „podobnie myślących partnerów”, z którymi Europa chciałaby współpracować.

Komisja Europejska ma zamiar złagodzić zasady pomocy publicznej i wesprzeć finansowanie innowacyjnych zakładów produkcji półprzewodników.

Zobacz również:

  • Amerykańsko-chińska wojna na chipy. Na celowniku globalne przedsiębiorstwa
  • TSMC może obniżyć ceny produkcji w 3 nm

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu w oświadczeniu stwierdziło, że jest zadowolone z silnego impetu w dwustronnym handlu i inwestycjach między Tajwanem a UE, i z zadowoleniem przyjęło fakt, że UE przywiązuje tak dużą wagę do wyspy. Jest przekonane, że „w erze post-pandemicznej Tajwan i UE mają ogromne możliwości współpracy w zakresie restrukturyzacji globalnych łańcuchów dostaw, takich jak półprzewodniki, odbudowy przemysłu i wzmocnienia odporności demokratycznej”. Tajwan będzie opierać się na przyjaznych stosunkach z UE, aby pogłębić ich partnerstwo, dodano

Ani Unia Europejska, ani jej państwa członkowskie nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, który należy do Chin, ale blok chętnie pokazuje swoje poparcie dla wyspy, zwłaszcza że stosunki chińsko-unijne zacieśniają się przez handel i spory o prawa człowieka.

Niedawno tajwańskiemu GlobalWafers Co Ltd nie powiodła się próba przejęcia niemieckiego dostawcy chipów Siltronic za 4,35 mld euro.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200