Rząd Australii zastąpił podróże urzędników wideokonferencjami HD

System klasy telepresence NTS został zbudowany na zlecenie australijskiego rządu przez Cisco Systems w sieci Telstra Next IP. Dzięki niej urzędnicy Rady Rządów Australijskich i innych organizacji rządowych mogą odbywać wirtualne spotkania w Canberze, przebywając fizycznie w lokalnych biurach.

Od czasu zakończenia wdrożenia 18 miesięcy temu przeprowadzono 1031 oficjalnych spotkań trwających w sumie 1660 godzin. Infrastruktura wideokonferencyjna HD objęła 36 ośrodków wyposażonych w system Cisco TelePresence, w tym siedem biur rządowych Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, biura premiera i ministrów, budynek parlamentu oraz biura agencji podległych premierom i sekretarzom generalnym poszczególnych stanów i terytoriów.

Rząd australijski szacuje, że wdrożenie systemu wideokonferencji przyniosło łącznie oszczędności ponad 12 mln dolarów australijskich.

W każdej z lokalizacji objętych wdrożeniem powstały specjalnie zaprojektowane sale konferencyjne wyposażone w monitory wysokiej rozdzielczości pozwalające przekazać naturalnej wielkości obraz wirtualnych uczestników konferencji. W połączeniu z systemem przestrzennego dźwięku i elementami interaktywnymi tworzy to wrażenie osobistego kontaktu z innymi uczestnikami wideokonferencji. Systemy tego rodzaju określa się terminem immersive telepresence.

Zobacz również:

  • Nowości w Google Meet - aktywne usuwanie tła z kamery
  • Cisco opuści rynek rosyjski

Rząd australijski szacuje, że jedno ze spotkań zorganizowanych w oparciu o system NTS, w którym uczestniczyły osoby z 12 różnych lokalizacji, pozwoliło obniżyć koszty podróży o ponad 100 tys. dolarów australijskich, a wdrożenie przyniosło łącznie oszczędności ponad 12 mln dolarów australijskich.

W Polsce systemy teleobecności wykorzystywane są m.in. przez prokuratury i sądy przesłuchujące świadków na odległość. Na świecie wykorzystywane są nie tylko do prowadzenie wideokonferencji, lecz również do transmisji operacji medycznych i szkolenia lekarzy, kontaktów wojskowych, komunikowania się pracowników platform wiertniczych ze światem czy też prowadzenia zdalnych wykładów i szkoleń. Współczesne systemy telepresence coraz częściej wykorzystują obraz 3D.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200