Rynek smartfonów w kryzysie

Jak podaje firma analityczna IDC, sprzedaż smartfonów spada już piąty kwartał z rzędu, a zeszły rok był najgorszym w całej historii tego przemysłu. Konsumenci są według IDC sfrustrowani, ponieważ smartfony są ciągle drogie, a jeden z ekspertów IDC wyraził nawet opinię, że na rynku tym panuje obecne totalny zastój i zamieszanie.

I tak sprzedaż smartfonów spadła w 2018 r. (porównując rok do roku ) o 4,1%. Użytkownicy kupili w zeszłym roku 1,4 mld smartfonów. Jeśli chodzi o ostatni kwartał zeszłego roku, to liczby te prezentują się następująco: spadek o 4,9%; liczba kupionych urządzeń: 375,4 mln.

Dane te potwierdza inna firma analityczna: IHS Markit. Według niej w ostatnim kwartale na rynek ten trafiło 365,2 mln urządzeń (spadek o 5,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem. IHS ocenia nieco bardziej optymistycznie cały zeszły rok i donosi, że użytkownicy kupili w 2018 roku 1,44 mld smartfonów (spadek o 2,4%, gdyż w 2017 roku do rąk użytkowników trafiło 1,41 mld nowych smartfonów).

Zobacz również:

  • 12 „najlepszych praktyk”, których dział IT powinien unikać za wszelką cenę
  • Dlaczego kopia zapasowa telefonu to coś, o czym nie warto zapominać
  • Czy AI zmieni działanie firm?

Najmniej powodów do zadowolenie ma Apple, który odnotował – i to pomimo wprowadzenia do oferty kilku nowych modeli smarftona iPhone - największy spadek sprzedaży w czwartym kwartale zeszłego roku, bo o 11,5%.

Poniżej prezentujemy tabelę pokazującą wyniki uzyskane przez pięciu wiodących dostawców smartfonów na świecie, czyli firmy Samsung, Apple, Huawei, OPPO i Xiaomi.

Rynek smartfonów w kryzysie
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200