Rynek smartfonów w 2021 roku z rekordowym wynikiem sprzedaży

Rynek smartfonów w ubiegłym roku był rekordowy. Na szczycie bez zmian Apple, Samsung oraz Xiaomi. Ile aktualnie warty jest cały rynek smartfonów?

Rok 2021 był rekordowy na rynku urządzeń mobilnych. Spory wpływ na rekordowe wzrosty miała praca zdalna, która przyczyniła się do modernizacji sprzętu w wielu firmach, a także wśród odbiorców indywidualnych.

Rodzina smartfonów iPhone 13
Źródło: computerworld.com

Rodzina smartfonów iPhone 13

Źródło: computerworld.com

Pomimo ciągłego niedoboru półprzewodników oraz załamanym łańcuchom dostaw, rok 2021 zapamiętamy jako rok wzrostów na rynku komputerów osobistych, tabletów oraz smartfonów.

Zobacz również:

  • Smartfony możemy wymieniać rzadziej, niż nam się wydawało
  • Smartwatch - funkcjonalne akcesorium dla menedżerów
  • Apple świętuje w Chinach - iPhone 13 sukcesem rok po premierze

Firma analityczna Counterpoint Research udostępniła coroczny raport dotyczący całego rynku smartfonów. Najnowsza edycja podsumowuje ubiegły rok, który okazał się rekordowy. W 2021 roku cały globalny rynek smartfonów warty był aż 448 miliardów dolarów. To rekordowy rok dla urządzeń mobilnych. Dla porównania w 2020 roku rynek smartfonów warty był 382 miliardy dolarów.

Producenci smartfonów generują aktualnie największe dochody w historii, a walka o fotel lidera jest niesamowicie zacięta.

Za ponad 85% przychodów na rynku smartfonów odpowiedzialnych jest pięciu największych producentów na rynku. Zalicza się do nich Apple, Samsung, Xiaomi, Oppo (razem z markami wewnętrznymi) oraz vivo.

Na podium znalazła się firma Apple, która wygenerowała 196 miliardów dolarów przychodu ze sprzedaży smartfonów. Na tak wysoki wynik wpływ ma bardzo dobre przyjęcie rynkowe najnowszych smartfonów z rodziny iPhone 13, które pojawiły się na rynku we wrześniu 2021 roku.

Apple odpowiedzialne było za 44% całkowitego globalnego przychodu ze sprzedaży smartfonów. Średnia wartość jednego urządzenia to aż 835 dolarów.

Na drugim miejscu znalazł się Samsung. Firma wygenerowała 72 miliardy dolarów zysku ze sprzedaży smartfonów. Średnia cena jednego urządzenia wynosi 263 dolary. Koreański producent wzbogacił się na sprzedaży budżetowych modeli oraz flagowych smartfonów z rodziny Galaxy S oraz Galaxy Z (składane smartfony).

Ostatnie miejsce na podium należy do Xiaomi. Chiński producent wygenerował 37 miliardów dolarów przychodu ze sprzedaży smartfonów. Wynik ten zawdzięczany jest flagowym modelom z rodziny Mi 11 oraz średniakom - Redmi Note 10. Co ciekawe Xiaomi sprzedaje coraz droższe smartfony - konsumenci z chęcią sięgają po flagowe modele, który cena z łatwością przebija 3000 zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200