Rynek smartfonów: trzech głównych graczy plus trzech dochodzących

W Barcelonie widać było, jak rynek smartfonów podzielili między sobą Google Android, Apple iOS oraz - dzięki porozumieniu z Nokią - być może Microsoft Windows Phone. Do tej czołówki próbują dołączyć HP z webOS, Samsung i jego system Bada oraz Ubuntu mobile.

Jesteśmy przkonani, że dzięki porozumieniu Nokia - Microsoft, rynek smartfonów będzie podzielony między trzech głównych graczy i trzy systemy operacyjne.

Marek Filipiak, prezes zarządu Psiloc

Największą sensacją - ogłoszoną tuż przed targami Mobile World Congress 2011 w Barcelonie - było porozumienie o współpracy między Nokią i Microsoft. Wedle zapowiedzi, kolejne generacje telefonów Nokii będą bazować na mobilnej platformie Windows. Fiński koncern dołączy do grona partnerów Microsoftu. Obie firmy mają też współpracować m.in. w obszarze rozwiązań lokalizacyjnych. Nokia ma również aktywnie angażować się w prace rozwojowe Windows Phone 7. Najprawdopodobniej usługi Nokia Ovi Store staną się częścią platformy Microsoft Marketplace.

Niepewność wśród partnerów

Nokia nie miała własnego stoiska na MWC. "Dlatego partnerzy i klienci fińskiego koncernu spotykali się na stoiskach m.in. polskiej firmy Psiloc, partnera OEM Nokii. "Na naszym stoisku był punkt zborny" - wspomina Marek Filipiak, prezes zarządu Psiloc. "Każdy z nas miał masę pytań, na które nikt nie zna odpowiedzi. Należały do nich, m.in. Jak będzie wyglądała Nokia? Ile osób zostanie zwolnionych? Czy wciąż będzie fińska? A może wkrótce amerykańska? Choć jestem pewien, że nie sprawdzą się plotki, o przejęciu Nokii przez Microsoft, czy też, że stanie się ona wyłącznie dostawcą sprzętu" - wymienia.

"Jechałem do Barcelony z drżeniem serca, jak nasz przemysł na to zareaguje. Ale reakcja była dobra, choć Nokia nie powiedziała - a tego się oczekuje - jak będzie wyglądała za rok. To bardzo dobry ruch. Na pewno lepszy niż wybór Androida, który był jedyną alternatywą" - mówi Marek Filipiak. "Serce dyktowało coś innego, bo wywodzimy się ze środowiska Symbiana. Mieliśmy więc nadzieje, że Nokia będzie unowoczsniać ten system. Ale to byłoby zbyt czasochłonne" - dodaje. Gdyby Nokia postawiła na Androida, stałaby się jednym z wielu producentów rozwiązań opartych na platformie Google. A rynek zostałby podzielony pomiędzy Apple iOS - tylko z jednym producentem i Google Android z rozproszonym rynkiem. "Jesteśmy przkonani, że dzięki porozumieniu Nokia - Microsoft, rynek smartfonów będzie podzielony między trzech głównych graczy i trzy systemy operacyjne" - dodaje. Dodatkowo do tej trójki chce dołączyć Samsung bada i HP webOS, a być może też mobilna wersja Ubuntu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200