Rynek serwerów w 2019 roku – po słabym pierwszym półroczu, w drugim powinno nastąpić ożywienie

Firma analityczna TrendForce przewiduje, że w pierwszym półroczu tego roku nastąpi spowolnienie sprzedaży serwerów. Ma ono wynieść 2%. To zła wiadomość, ponieważ w 2018 roku rynek serwerów urósł – w porównaniu z poprzednim rokiem - o 5%.

Mamy też dobrą wiadomość dotyczącą rynku pamięci DRAM. Według TrendForce ceny takich pamięci będą w najbliższych miesiącach spadać, co ma związek z nadprodukcją tego rodzaju układów scalonych. Dzieje się tak zawsze, gdy podaż znacznie przewyższa popyt.

Większość przychodów na globalnym rynku serwerów generują silne systemy obliczeniowe klasy „enterprise”, jednak segment serwerów obsługujących internetowe centra danych eksploatowane przez wielkie korporacje (takie jak Google, Amazon czy Facebook) stale rośnie. Ich udział w rynku podskoczył w zeszłym roku do 35%.

Zobacz również:

  • Awaria Microsoftu sparaliżowała niemalże cały świat
  • Rynek notebooków odrabia straty

W opinii analityków z TrendForce głównej przyczyny spadku sprzedaży serwerów w nadchodzących sześciu miesiącach należy upatrywać w tym, że wiodący dostawcy układów CPU – a więc Intel i AMD – zapowiedziały, iż wkrótce wprowadzą do swoich ofert jeszcze silniejsze procesory kolejnej generacji. Chodzi tu o takie procesory, jak Cascade Lake (intelowska platforma Xeon Scalable) czy procesor Epyc kolejnej generacji noszący roboczą nazwę Rome (AMD).

Użytkownicy wstrzymują się więc z kupowaniem nowych serwerów i czekają na moment, gdy na rynek trafią nowe serwery. Stąd wniosek, że w drugim półroczu tego roku na rynku serwerów powinniśmy obserwować znaczne ożywienie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200