Rynek pracy dorywczej wita specjalistów IS

Czy jesteś doświadczonym niezależnym specjalistą od systemów informatycznych, który musiał odejść z pracy o wiele wcześniej niż planował? Czy idea zarabiania 125 USD na godzinę za samodzielną i odpowiedzialną pracę nad strategicznymi projektami IS przemawia do ciebie?

Czy jesteś doświadczonym niezależnym specjalistą od systemów informatycznych, który musiał odejść z pracy o wiele wcześniej niż planował? Czy idea zarabiania 125 USD na godzinę za samodzielną i odpowiedzialną pracę nad strategicznymi projektami IS przemawia do ciebie?

Takie pytania ostatnio pojawiły się w USA przed częścią specjalistów IS. W przypadku, gdy odpowiedź na oba pytania jest twierdząca, warta rozważenia, wydaje się, że istnieje możliwość "wynajęcia" swojej wiedzy i doświadczenia firmom, potrzebującym czasowego wsparcia konsultanta-specjalisty IS. Obecnie coraz więcej firm poszukuje doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów od systemów informatycznych. Wolą one jednak zlecać im wykonywanie konkretnych prac, niż zatrudniać ich na stałe.

Obecny rynek oferuje pracę na krótkotrwałych kontraktach samodzielnym specjalistom technicznym w Ameryce za ok. 1 mld USD i liczba ta ostatnio wzrasta o ok. 25% rocznie. Z katalogu firmy Kennedy Publications Inc., zajmującej się ofertami dla czasowo zatrudnianych specjalistów, wynika że na 205 tegorocznych ofert aż 43 dotyczy specjalistów IS. Przewiduje się, że w przyszłości procent takich ofert będzie jeszcze większy.

Paul R. Dinte, prezes firmy Dinte Resources Inc., zajmującej się wyszukiwaniem specjalistów, zatrudnianych na krótkich kontraktach, potwierdza, że czasy, gdy pracowało się całe życie w jednej firmie już się skończyły. Oczywiście, stała praca daje większe poczucie bezpieczeństwa, ale nie zapewnia takich możliwości zrobienia dużej kariery i pieniędzy, jak w przypadku zatrudnienia czasowego. Eksperci IS, którzy znaleźli pracę poprzez firmę Dinte na ogół zarabiają 65-125 USD na godzinę. Ale nawet firmy, które płacą samodzielnemu specjaliście do 150 USD, oszczędzają 30-50% sumy, którą musiałyby zapłacić firmie konsultingowej za wykonanie tej samej pracy.

Ale nie tylko niższe koszty skłaniają firmy do czasowego zatrudniania specjalistów IS. W Bamberger Polymers poszukują ludzi, których doświadczenie w dziedzinie systemów informatycznych i spojrzenie z zewnątrz wniesie świeżą perspektywę do rozwiązań stosowanych w firmie. Twierdzą, że firmy konsultingowe na ogół prowadzą rozważania na zbyt wysokim poziomie abstrakcji, podczas gdy zatrudniony specjalista IS może dać z siebie więcej, rozpatrując zadane tematy nie tak rutynowo, jak to robią firmy doradcze.

Niektóre prace dorywcze mogą stać się z czasem stałym zatrudnieniem. Dzieje się tak wtedy, gdy kierownictwo firmy dojdzie do wniosku, że specjalista jest potrzebny na stałe. Niekiedy przyjmuje się pracownika na krótkie zlecenie, tylko po to, aby znaleźć właściwą osobę na dane stanowisko na stałe. Dzięki zakładanemu przez pracodawcę w skrytości ducha "okresowi próbnemu", zarówno on jak i ekspert IS mogą sprawdzić czy do siebie pasują. Dzięki temu jest więcej czasu i możliwości, aby się lepiej poznać zanim podejmie się ostateczną decyzję. Specjaliści IS twierdzą jednak, że każda praca jest tymczasowa, a różnica między nimi polega tylko na sposobie otrzymywania pieniędzy.


TOP 200