Rynek pracy IT - kierunek na mobile, cloud i big data

Eksperci zapowiadają, że w 2013 r. pracodawcy będą zatrudniać specjalistów w wąskich dziedzinach zyskujących na popularności, takich jak m.in. programowanie platformy SAP, testowanie oprogramowania czy zarządzanie rozwiązaniami Big Data pod kątem konkretnych branż.

Obecnie firmy poszukują głównie specjalistów doświadczonych w realizacji projektów w dziedzinie wirtualizacji, cloud computingu, zarządzania Big Data, obsługi technologii mobilnych i wykorzystania potencjału sieci społecznościowych. Zdaniem Macieja Nuckowskiego, Dyrektora Działu Usług w Xerox Polska, do najciekawszych aspektów rozwoju zarządzania dużymi zbiorami danych w Polsce należą systemy obiegu dokumentów.

"Wśród najważniejszych trendów w obszarze cyfrowej archiwizacji danych warto wyróżnić coraz większe zaawansowanie stosowanych rozwiązań. Archiwum danych najczęściej łączone jest z systemami typu Workflow, umożliwiającymi nadanie dokumentom określonego biegu. W zależności od typu i treści dokumentu, można włączyć go na przykład w proces akceptacji, redakcji lub uzupełnienia merytorycznego. Jeszcze ciekawsze możliwości oferują narzędzia klasy Business Process Management, które pozwalają na optymalizację i monitorowanie realizowanych procesów" - wylicza Nuckowski.

Zobacz również:

Innym ważnym trendem, zwiększającym znaczenie specjalistów IT w biznesie, jest rozwój technologii mobilnych. Specjaliści zwracają uwagę na możliwości, płynące z połączenia potencjału rynku smartfonów, mediów społecznościowych i m-commerce, pociągającego za sobą wzrost zapotrzebowania na specjalistów tworzących aplikacje na telefony komórkowe przeznaczone zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. "Coraz częściej w strategiach firm jedne z kluczowych miejsc zajmują dedykowane strony mobilne lub aplikacje. Najwięksi gracze rynku e-commerce tacy jak Amazon, eBay czy Best Buy zauważyli już konieczność dostosowania swoich witryn internetowych do nowych rozwiązań dla użytkowników mobilnych" - mówi Piotr Majcherkiewicz, Prezes Zarządu Gruper.pl, jednego z wiodących portali zakupów grupowych.

Jednym z najciekawszych rozwijających się w Polsce obszarów rynku pracy w nowych technologiach jest ITO - Information Technology Outsourcing. W tej branży działają firmy, wykonujące usługi IT dla zewnętrznych klientów - m.in. w zakresie programowania czy obsługi technicznej. To istotna część polskiego rynku outsourcingowego, już w grudniu 2012 r. zatrudniającego ponad 100 tys. Polaków. "W Polsce specjalizujemy się w usługach dla branży bankowości inwestycyjnej, ale realizowane przez nas projekty charakteryzują się wysoką różnorodnością. Wymagają od specjalistów nie tylko doświadczenia przy realizacji projektów IT, ale także rozwiniętej intuicji biznesowej i znajomości specyfiki branży finansowej. Nie bez znaczenia są umiejętności organizacyjne, zdolność szybkiego uczenia się czy dostosowania do zmieniającej się sytuacji, predyspozycje do pracy w zespole i podejmowanie działań proaktywnych" - podaje przykłady Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający w Luxoft Poland, firmie która w grudniu 2012 roku uruchomiła we Wrocławiu swoje drugie centrum usług IT i zamierza zatrudnić w nim ok. 100 nowych osób.


TOP 200