Rynek pecetów wychodzi na prostą

Dwie wiodące firmy analityczne (IDC i Gartner) są zgodne co do tego, że ze w drugim kwartale rynek pecetów otrząsnął się po problemach spowodowanych pandemią koronawirusa i powoli odbudowuje się. A były to te same problemy, które dotknęły inne sektory gospodarki, takie jak zerwanie łańcucha dostaw części używanych do składania pecetów czy zachwianie całej logistyki budowania takich urządzeń.

PC

Pomimo tego optymizmu obie firmy ostrzegają, że ożywienie na tym rynku może być krótkotrwałe i po jakim czasie bessa może wrócić. Jednak na dzisiaj sytuacja jest w miarę stabilna. I tak według Gartnera w drugim kwartale tego roku na całym świecie wyprodukowano 64,8 mln pecetów. Porównując rok do roku, jest to wzrost o 2,8%.

Z kolei IDC podaje, że globalne dostawy pecetów wzrosły o 11,2%, co daje 72,3 mln pecetów. Różnica jest spora ale wynika z tego, że Gartner i IDC stosują nieco inną metodologię liczenia. Gartner bierze pod uwagę komputery stacjonarne, notebooki i ultramobile urządzenia, pomijając Chromebooki i urządzenia iPad. Natomiast IDC wlicza komputery stacjonarne, notebooki (w tym Chromebooki) i stacje robocze, pomija jednak tablety oraz serwery.

Zobacz również:

  • Raport specjalny Best in Cloud
  • Kryzys na rynku półprzewodników - najnowsze prognozy ekspertów

Na czele całej stawki największych producentów pecetów znajdują się dwie firmy: HP i Lenovo. Różnica między nimi jest niewielka. Gartner podaje iż Lenovo opanowało 25% tego rynku, a HP tylko trochę mniej, bo 24,9%. Z kolei z danych dostarczonych przez IDC pierwsze miejsce zajmuje HP (25%0, a drugie Lenovo (24,1%). Tak czy inaczej obie te firmy opanowały połowę tego rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200