Rynek pecetów nie miał się tak dobrze od dziesięciu lat

Dzięki rosnącemu zainteresowaniu praca zdalną i uczeniu się w trybie online, obroty na rynku komputerów PC wzrosły do najwyższego od dziesięciu lat poziomu- wynika z danych IDC.

PC

Dostawy komputerów PC wzrosły w poprzednim roku (wobec 2019) aż o 13% i do rąk użytkowników na całym świecie trafiło w tym czasie 302,6 mln urządzeń. To najlepszy wynik od dekady - w 2010 roku rynek wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem o 13,7%.

Szczególnie udany był ostatni kwartał zeszłego roku, podczas którego wyprodukowano 91,6 mln sztuk pecetów. W porównaniu z tym samym kwartałem 2019 roku, jest to wzrost o 26%.

Zobacz również:

  • Lider wdrożeń MS Dynamics w Polsce planuje IPO
  • USA deklasują Chiny na rynku układów scalonych

Gwoli ścisłości warto w tym momencie przypomnieć, jakie systemy obliczeniowe IDC zalicza do komputerów osobistych. Są to komputery stacjonarne (a więc desktopy), notebooki (w tym Chromebooki) i stacje robocze. Warto zauważyć, że nie ma w tej grupie tabletów i serwerów x86.

W grupie trzech największych dostawców takich systemów znajdują się te same firmy co rok temu. Na pierwszym miejscu mamy więc Lenovo (25,2% udziału w rynku). Kolejne miejsca zajmują HP i Dell, a pierwszą piątkę zamykają firmy Apple i Acer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200