Rynek oprogramowania EAS w Polsce

Ostatni raport IDC dotyczący polskiego rynku oprogramowania biznesowego określanego przez IDC nazwą EAS (Enterprise Application Suite), szacuje wydatki w 2001 r. na zintegrowane aplikacje na 88,52 mln USD, co oznacza 19,6-proc. wzrost.

Ostatni raport IDC dotyczący polskiego rynku oprogramowania biznesowego określanego przez IDC nazwą EAS (Enterprise Application Suite), szacuje wydatki w 2001 r. na zintegrowane aplikacje na 88,52 mln USD, co oznacza 19,6-proc. wzrost w przychodach uzyskanych ze sprzedaży licencji i wsparcia L&M (licence and maintenance).

Na świecie większość dostawców również odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży L&M. Dziesięciu dostawców opanowało w 2001 r. 83,6 proc. rynku, co również oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2000 (83,1 proc.).

Zobacz również:

  • Microsoft rozszerza program bug bounty

W 2001 r. na pozycji lidera na polskim rynku EAS utrzymała się firma SAP, pomimo dużej konkurencji ze strony Oracle. Do innych liczących się dostawców należą IFS, QAD, Exact oraz Scala. Jedynymi polskimi firmami, które weszły do pierwszej dziesiątki największych dostawców są TETA i BPSC.

Unix pozostał wiodącym systemem operacyjnym dla instalacji EAS w Polsce. W ostatnim roku 47 proc. przychodów na rynku EAS uzyskanych ze sprzedaży licencji i wsparcia pochodziło z rozwiązań pracujących na Uniksie. Windows (łącznie z Windows NT oraz Windows 2000) uplasował się tuż za nim z udziałem 43,6 proc.

Serwery IBM w ubiegłym roku nadal były najpopularniejszymi platformami sprzętowymi dla instalacji EAS, uzyskując 29,4 proc. opłat za sprzedaż licencji i wsparcia, a to dzięki popularności platformy AS/400 i instalacjom ERP opartym na Uniksie. Narzędzia baz danych Oracle utrzymały swoją dominującą pozycję. W ubiegłym roku 57,9 proc. przychodów EAS uzyskanych ze sprzedaży licencji i wsparcia pochodziło z rozwiązań działających w połączeniu z narzędziami Oracle. Serwer MS SQL w ubiegłym roku uzyskał 24,9 proc. rynku EAS (w 2000 r. - 16,3 proc.).

IDC prognozuje, że rynek EAS będzie rozwijał się w ciągu najbliższych 5 lat w tempie 10,7 proc. - według wskaźnika compound annual growth rate (CAGR).

Najnowszy raport IDC Polska zatytułowany "The Enterprise Application Suite Market in Poland, 2001-2006" to szczegółowy przegląd rynku pod kątem zintegrowanych pakietów oprogramowania w Polsce. Badanie to określa wydatki na rynku EAS w Polsce w 2001 r. i przedstawia prognozy do 2006 r. (pod względem funkcjonalności).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200