Rynek komputerowy w 2000 roku

Meta Group przewiduje, że do końca dekady notebooki zastąpią komputery biurkowe.

Meta Group przewiduje, że do końca dekady notebooki zastąpią komputery biurkowe.

Analitycy z Meta Group, firmy zajmującej się badaniami rynku, twierdzą, że mimo dotychczas niewielkiego zainteresowania użytkowników, urządzenia typu PDA (personal digital assistant) odegrają jeszcze znaczącą rolę na rynku komputerowym. Według firmy analitycznej, takie urządzenia, jak Newton produkcji Apple Computer, nie podbiły rynku w znacznej mierze z powodu niedoskonałości aplikacji do rozpoznawania pisma ręcznego oraz braku, w większości systemów tego typu, możliwości przenoszenia danych między PDA a komputerem PC. Nowe możliwości przed producentami urządzeń PDA rodzi rynek rozwiązań dla Internetu. Miałyby one przejąć część funkcji obsługi sieci m.in. odbieranie i wysyłanie poczty elektronicznej, FTP, dostęp do World Wide Web, które obecnie są

zarezerwowane dla komputerów PC.

Triumf notebooka

W dużych korporacjach światowych coraz powszechniejsze są zakupy dużej liczby komputerów przenośnych. Specjaliści Meta Group uważają, że jest to spowodowane nie tylko "zbliżaniem się" technologii wykorzystywanych w komputerami przenośnych i biurkowym, ale przede wszystkim zmniejszają się różnice cenowe między rozwiązaniami stacjonarnymi a notebookami. Obecnie opóźnienie we wprowadzaniu nowych technologii w notebookach w porównaniu do komputerów PC wynosi ok. pół roku. Zdaniem analityków, w przyszłym roku opóźnienie to będzie wynosić zaledwie 3 miesiące. Na rynku światowym różnice w cenach biurkowych PC i notebooków wynoszą od 800 do 1800 USD. Meta Group przepowiada, że w przyszłym roku dolna granica różnicy cen obniży się do 600 USD. Do końca roku 2000 standardowym komputerem osobistym będzie notebook.

Amerykańska firma analityczna uważa, iż średnie światowe ceny komputerów PC w przyszłym roku spadną z 3 tys. do 2 tys. USD. Najdotkliwiej spadek cen odczuje prawdopodobnie rynek stacji roboczych, co zostanie wymuszone przez konkurencyjność wysoko wydajnych komputerów PC oraz notebooków i stacji WWW.

Analitycy Meta Group przewidują także zmiany na rynku technologii CD. Do roku 2000 dyskietki elastyczne zostaną zastąpione przez cyfrowe dyski wideo (DVD - digital video disk). Nowe technologie CD będą umożliwiały zapis, odczyt oraz gromadzenie na dwóch stronach do 18 GB danych.

Java kontra Cairo?

Główni producenci oprogramowania skoncentrują swe wysiłki na opracowaniu systemów operacyjnych, pozostawiając prawdopodobnie tworzenie aplikacji mniejszym firmom. Przełomowe dla rynku systemów operacyjnych będą lata 1999-2000, choć pewne zmiany bedzie można zauważyć już w roku przyszłym. Analitycy zapowiadają bowiem wojnę między Cairo a "systemem operacyjnym opartym na Javie".

Duże przedsiębiorstwa zdecydują się na kosztowne przejście w środowisko 32-bitowych systemów operacyjnych - Windows 95 i Windows NT. Koszt zmian sprzętu, oprogramowania, szkoleń oraz wsparcia technicznego dla firm zatrudniających 5 tys. pracowników powinien wynieść 7,3 mln USD lub 1 462 USD na użytkownika.


TOP 200