Rynek e-commerce wart będzie 5 bln USD

IDC przewiduje, że globalne obroty w handlu elektronicznym w 2005 r. osiągną poziom 5 bln USD. Do tego czasu z Internetu będzie korzystać ponad miliard osób.

Według analiz IDC wartość światowego rynku handlu elektronicznego w 2005 r. przekroczy 5 bln USD. Do tego czasu z Internetu będzie korzystać już 1 mld osób, czyli ok. 15% światowej populacji. Oznacza to coroczny wzrost obrotów rynku e-commerce o 70%. Najszybciej będzie on postępował w Europie Zachodniej i krajach Azji. W roku 2000 globalne wydatki na e-commerce wyniosły 354 mld USD. Obecnie ponad 45% internetowych transakcji handlowych odbywa się w USA. Do 2005 r. udział Stanów Zjednoczonych w globalnym rynku zmniejszy się do 36%.

Każdego roku przybywa ponad 100 mln nowych użytkowników Internetu. IDC spodziewa się gwałtownego rozwoju usług dostępu do sieci poprzez telefony komórkowe i inne urządzenia przenośne. W 2000 r. blisko 34% populacji wszystkich światowych internautów pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, 29% z Europy, natomiast w krajach azjatyckich i Japonii z Internetu korzystało 10% globalnej liczby internautów. Mieszkańcy reszty świata stanowili 11% wszystkich użytkowników sieci. Do 2005 r. dynamika wzrostu populacji internautów w państwach azjatyckich, w regionie Pacyfiku i Ameryce Łacińskiej będzie wyższa niż w wielu bardziej rozwiniętych krajach, takich jak USA, Kanada czy w państwach europejskich. Z analiz IDC wynika, że do 2005r. najpowszechniejszą metodą dostępu do Internetu pozostaną połączenia modemowe.

Zobacz również:

  • Chińskie drony wycofane z Rosji i Ukrainy
  • Yandex sfinalizował sprzedaż swoich dwóch platform informacyjnych
  • Musk wycofał ofertę kupna Twittera
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200