Rynek domaga się OpenView dla Windows NT

Z Olivierem Heeleboidem, dyrektorem programu OpenView firmy Hewlett-Packard, rozmawia Wojciech Gryciuk.

Z Olivierem Heeleboidem, dyrektorem programu OpenView firmy Hewlett-Packard, rozmawia Wojciech Gryciuk.

Jaki produkt jest głównym konkurentem dla OpenView, czy nie Solstice firmy Sun Microsystems?

Nie, Solstice jest przede wszystkim ukierunkowany na zarządzanie siecią, a to jest tylko część możliwości OpenView. Jeśli więc klient szuka narzędzia wyłącznie do zarządzania siecią, to rzeczywiście Solstice jest dla nas konkurentem. Jednak obecnie większość klientów potrzebuje kompleksowych rozwiązań do zarządzania całym swoim środowiskiem komputerowym, tzn. nie tylko siecią, ale także systemami, komputerami PC i aplikacjami. OpenView ma takie możliwości, a Solstice - nie. Prawdziwą konkurencję stanowi natomiast Tivoli, produkt niedawno przejęty wraz z jego producentem przez IBM. Nie umniejsza to faktu, że OpenView, z ponad 100 tys. instalacji na świecie i dynamiką wzrostu 43% w 1996 r. (w tym samym czasie rynek rozwiązań do zarządzania środowiskiem komputerowym przedsiębiorstwami wzrósł tylko o 18% - przyp. red.), jest liderem na rynku narzędzi do zarządzania systemami.

Na ile OpenView jest skalowalny?

OpenView jest adresowany zarówno do bardzo dużych przedsiębiorstw, jak też małych oddziałów departamentowych, używających aplikacji multimedialnych. W pierwszym wypadku oferujemy wersję, która z jednego stanowiska może obsługiwać do 2,5 tys. węzłów (więcej po upgradzie sprzętu). Używa jej ponad połowa z 200 największych firm świata z rankingu Fortune. W drugim - znacznie uproszczoną i tańszą wersję OpenView for Windows (sieci do 100 węzłów), która w jeszcze większym stopniu zdominowała rynek. Obecnie jest ona w konfiguracji podstawowej oferowana bezpłatnie wraz z naszymi serwerami NetServer.

HP i Microsoft zamierzają zintegrować OpenView z SMS. Czy z czasem współpraca ta nie zamieni się w rywalizację?

Odpowiedź na dzisiaj brzmi - nie. Microsoft kładzie ogromny nacisk na oferowanie narzędzi do zarządzania środowiskiem NT. HP jest natomiast zainteresowane zarządzaniem środowiskiem mieszanym (NT, Unix, Novell) charakterystycznym dla przedsiębiorstw. Nasze systemy uzupełniają się, a na rynku w tym zakresie działamy wspólnie, gdyż zintegrowane rozwiązanie jest bardziej atrakcyjne dla klienta niż każde z osobna.

HP zapowiada udostępnienie pełnej wersji OpenView pod Windows NT. Na jakim etapie są prace?

Prace HP w zakresie oferty dla Windows NT idą dwutorowo. Pierwsza to zarządzanie z poziomu OpenView serwerami, klientami, systemami itd., pracującymi pod NT. W tym celu musimy stworzyć agentów NT zarówno dla OpenView IT/Operations, jak i dla OpenView Omniback.

Druga natomiast polega na udostępnieniu serwera zarządzania OpenView, działającego pod NT. Pierwsza składowa OpenView - OmniBack - jest już gotowa w wersji dla Windows NT. Za nią pojawią się pozostałe: Network Node Manager, PerfView/MeasureWare i wreszcie IT/Operations oraz IT/Administration. Jednocześnie trwają prace nad zwiększaniem funkcjonalności wszystkich produktów, wchodzących w skład OpenView.

Która z tych prac jest obecnie najważniejsza?

Klienci twierdzą, że wersja zarządzająca Windows NT, jest to więc dla nas priorytetowe zadanie.

W jakim kierunku będzie rozwijany OpenView w przyszłości?

Po pierwsze, chcemy z OpenView zrobić system typu end-to-end, co oznacza możliwość zarządzania coraz większą liczbą elementów w przedsiębiorstwie, a w szczególności intranetem. Po drugie, chcemy poprawić usługi w zakresie zarządzania. Obecnie OpenView dostarcza pożytecznych, ale wyjątkowo specyficznych i technicznych informacji, dotyczących np. liczby przesyłanych pakietów na sekundę lub stopnia wykorzystania zasobów. Klienci domagają się jednak informacji na wyższym poziomie, np. dostępności i czasu reakcji aplikacji, i w tym właśnie kierunku pójdą nasze prace.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200