Rynek dojrzewający

Z roku na rok wartość polskiego rynku systemów klasy ERP rośnie coraz szybciej. Postępuje jego konsolidacja. Przybywa też firm zainteresowanych wdrożeniem systemów zintegrowanych. Polski sektor ERP ewidentnie dojrzewa.

Z roku na rok wartość polskiego rynku systemów klasy ERP rośnie coraz szybciej. Postępuje jego konsolidacja. Przybywa też firm zainteresowanych wdrożeniem systemów zintegrowanych. Polski sektor ERP ewidentnie dojrzewa.

Klasa systemów wykorzystywana pierwotnie głównie do zarządzania procesami z zakresu produkcji i logistyki rozwija się. Aktualnie, w powszechnym rozumieniu, skrót ERP oznacza różnorakie, zintegrowane ze sobą systemy i aplikacje wspomagające zarządzanie procesami biznesowymi. Oferowane są moduły i aplikacje obejmujące funkcjonalności dotyczące m.in. zarządzania finansami, zasobami kadrowymi, a nawet relacjami z klientami. Polskie firmy z roku na rok przywiązują coraz większą wagę do rozwiązań IT umożliwiających realizację konkretnych działań biznesowych i podniesienie efektywności operacyjnej. Chęć posiadania zintegrowanego oprogramowania biznesowego wyrażają m.in. firmy usługowe, dystrybucyjne, a nawet banki. W efekcie producenci i integratorzy tego rodzaju oprogramowania notują kolejne rekordy sprzedaży i wzrost liczby wdrożeń.

Rynek rośnie...

14,1%

to dynamika polskiego rynku ERP w latach 2006-2007.

Z analiz firmy DiS wynika, że w latach 2006-2007 roku dynamika wzrostu polskiego rynku ERP przekroczyła 14,1% i była ponad dwukrotnie wyższa od tempa wzrostu tego rynku rok wcześniej. Tymczasem z prognoz IDC Poland wynika, że do 2011 r. średnioroczny wzrost rynku ERP na świecie będzie utrzymywał się na poziomie 8,1%. W latach 2005-2006 wartość rynku licencji oprogramowania ERP sprzedanego w Polsce wzrosła o ok. 6,3%.

Według najnowszego Raportu Computerworld TOP200 w zeszłym roku liderem polskiego rynku ERP kolejny raz z rzędu był koncern SAP. W 2007 roku wartość licencji sprzedanych na polskim rynku przez tego dostawcę przekroczyła 142 mln zł. W ujęciu wartościowym stanowi to ponad 31% zeszłorocznych przychodów ze sprzedaży licencji na oprogramowanie klasy ERP w Polsce. Drugim, pod względem przychodów ze sprzedaży, dostawcą systemów ERP na polskim rynku jest Grupa Asseco. Pod względem przychodów ze sprzedaży grupa ta odpowiadała w zeszłym roku za sprzedaż ponad 12% licencji. Do pierwszej trójki liderów polskiego rynku ERP, z udziałem na poziomie prawie 11%, należy również Oracle Polska. Łącznie te trzy firmy odpowiadają w ujęciu wartościowym za ponad 50% licencji sprzedanych w zeszłym roku na polskim rynku. Pierwsza dziesiątka dostawców obsługuje zdecydowaną większość wdrożeń. Jest to jedna z wielu analogii wobec bardziej dojrzałych rynków.

Zdaniem analityków DiS, w zeszłym roku liczba działających na polskim rynku firm zajmujących się wdrożeniami systemów tej klasy przekroczyła 800. To prawie dwa razy więcej niż trzy lata temu. Ponadto przychody większości dostawców systemów ERP konsekwentnie rosną.

...i rósł będzie

Rynek dojrzewający

Widzimy na rynku ERP kilka tendencji. Klienci zainteresowani są technologiami związanymi z obiegiem informacji, SOA i bezpieczeństwem, aplikacjami branżowymi, a także oprogramowaniem CRM i Enterprise Performance Management - mówi Andrzej Dopierała, prezes Oracle Polska.

Według analityków DiS, dynamika wzrostu polskiego rynku będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Z pewnością przyczyni się do tego napływ środków finansowych, pochodzących z funduszy europejskich. W kolejnych latach szczególnie dostrzegalne będą trendy związane z migracją w stronę architektury zorientowanej na usługi oraz realizacją długofalowych strategii rozwoju zintegrowanych systemów. "Wiele wskazuje na to, że mocny złoty i dobra koniunktura rynkowa pozwolą utrzymać tę sytuację w najbliższych miesiącach" - dodaje Grzegorz Rogaliński, prezes SAP Polska. Dynamiczny rozwój rynku napędza również zmiany innego rodzaju. Firmy działające na tym rynku coraz chętniej zawierają umowy partnerskie z producentami podobnych rozwiązań. Częściej pojawiają się też zapowiedzi fuzji i akwizycji.

Konsolidacja branży IT to nic nowego. Akwizycja bywa najprostszym, a coraz częściej jedynym, sposobem na rozszerzenie własnej oferty produktowej lub pozyskanie doświadczonych pracowników. Natomiast z punktu widzenia mniejszych dostawców nawiązanie strategicznej współpracy lub fuzja z inną firmą działającą w tym samym sektorze jest często jedyną drogą dotarcia do nowych, większych klientów i branż. W dobie tak dynamicznego wzrostu rynku i zachodzących zmian wszystkie wspomniane cele stanowią istotny czynnik warunkujący dalszy rozwój, a nawet obecność na rynku. Równocześnie powstają nowe, często specjalizujące się w obsłudze określonych branż, firmy, które albo szybko odnoszą rynkowy sukces, albo stają się obiektem kolejnych akwizycji. "Rynek IT w Polsce nie zmieni drastycznie swojego oblicza, gdyż tendencja do powstawania nowych podmiotów jest wciąż bardzo silna. Przykładem mogą posłużyć powołane ostatnio do życia spółki, których właścicielami są ex-konsultanci" - mówi Krzysztof Justynowicz, prezes zarządu firmy 7milowy.

Postępująca konsolidacja i przegrupowania wśród dostawców systemów ERP również świadczą o dojrzewaniu rynku. "Firmy specjalizujące się w różnych obszarach łączą się, aby zwiększyć możliwości rynkowe. Konsolidacja w tym przypadku służy zgrupowaniu kompetencji i zaoferowaniu na rynku konkurencyjnie najszerszej oferty" - twierdzi Krzysztof Justynowicz. Pomimo postępującej konsolidacji, polski rynek systemów ERP nadal pozostaje dość rozproszony. To zaś oznacza - korzystną dla klientów - walkę konkurencyjną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200