Rynek 5G gotowy na ogromny wzrost

Łączność 5G stwarza duże możliwości praktycznie na całym świecie - przekonuje Gartner.

5G podbije rynek w 2022? / Fot. Unsplash.com

5G podbije rynek w 2022? / Fot. Unsplash.com

Według najnowszych danych firmy analitycznej Gartner, globalne przychody pochodzące z infrastruktury sieci 5G mają wzrosnąć o 39% rok do roku. Dałoby to roczny przychód na poziomie 19,1 miliarda dolarów, w porównaniu z 13,7 miliarda w zeszłym roku

Najnowszy raport Gartnera na temat łączności mobilnej 5G mówi, że dostawcy usług komunikacyjnych na dojrzałych rynkach przyspieszyli rozwój 5G w ciągu ostatnich dwóch lat. Pandemia Covid-19 znacznie zwiększyła zapotrzebowanie na szybki internet.

Zobacz również:

  • Światowy ruch danych mobilnych potroi się w ciągu sześciu lat
  • Polscy uczeni przybliżą kwantowy internet?

To sprawia, że 5G jest najszybciej rozwijającym się segmentem na rynku infrastruktury sieci bezprzewodowych, a także jedyną dużą szansą na faktyczny wzrost inwestycji. Inwestycje w starsze generacje technologii bezprzewodowych szybko bowiem maleją - przekonuje Gartner. Wszyscy stawiają na 5G.

Oczekuje się, że dostawcy z Ameryki Północnej zarobią w tym roku aż 4,3 mld dol., w porównaniu z 2,9 mld dol. rok wcześniej, głównie ze względu na zwiększone przyjęcie współdzielenia widma i stacji bazowych na falach milimetrowych.

W Europie Zachodniej dostawcy usług internetowych koncentrują się na licencjonowaniu widma, modernizacji głównej mobilnej infrastruktury i nawigowaniu w procesach regulacyjnych. Gartner spodziewa się, że ten region zarobi 1,6 mld dol. w 2021 r., w porównaniu z 794 milionami dol. w zeszłym roku.

Chiny nadal pozostają numerem jeden, jeśli chodzi o przychody z projektów 5G, osiągając 9,1 mld dol. w porównaniu z 7,4 mld dol. w zeszłym roku.

Gartner przewiduje, że popyt na 5G będzie stale rósł, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Dotyczy to zarówno firm, jak i konsumentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200