Rutery dostępowe firmy Juniper

Juniper zaprezentuje w przyszłym tygodniu nową linię serwerów dostępowych klasy "enterprise". Są to rutery linii J-Series, której Juniper nadał nazwę kodową Pepsi.

Linia J-Series składa się z trzech modeli, wszystkie wyposażone w trzy porty Fast Ethernet. Model 2300 (8 Mb/s) dysponuje dwoma portami WAN, model 4300 (16 Mb/s) sześcioma portami WAN i model 6300 (90 Mb/s) też sześcioma portami WAN.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, pierwsze serwery linii J-Series nie zawierają rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa, które zostały opracowane przez przejętą niedawno przez Juniper firmę NetScreen. Zaimplementowane w serwerze opcje, takie jak VPN, zapora i oprogramowanie wykrywające włamania, zostały zaprojektowane przez Juniper.

Rutery pracują pod systemem operacyjnym JUNOS 6.4, z którego Juniper usunął kod obsługujący konkretne rozwiązania sprzętowe stosowane w ruterach wyższej klasy należących do linii M i T.

Każdy ruter dysponuje jednym podstawowym procesorem systemowym, któremu towarzyszą dodatkowe procesory zainstalowane na każdej karcie I/O. Oprogramowanie zarządzające ruterem pracuje w trybie rozproszonym, co oznacza, że jest instalowane zarówno w pamięci obsługującej główny procesor, jak i w pamięciach towarzyszących dodatkowym kartom I/O.

Juniper będzie odsprzedawać rutery linii J-Series dostawcom usług sieciowym (którzy będą je dołączać do oferowanych przez siebie pakietów) oraz reselerom. Urządzenia będą dostępne na przełomie trzeciego i czwartego kwartału br. Ich cena nie została jeszcze ustalona.

Nowe rutery dostępowe Juniper będą konkurować na rynku z podobnymi produktami oferowany przez Cisco (rutery linii 1700, 2600/2700 i 3600/3700). Jak widać, Juniper chce śmielej stawić czoła Cisco, o czym świadczą takie ruchu jak ostatnie przejęcie firmy NetScreen, co kosztowało Juniper 4 mld USD. Teraz mówi się o tym, że Juniper planuje kolejne przejęcia, a na celowniku znajduje się być może Extreme Networks, znany producent przełączników LAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200