Rutery WLAN dla MŚP

SMC wprowadził do swojej oferty punkt dostępu Barricade g Wireless Broadband Router wyposażony w serwer drukowania USB Print Server. Podobne rozwiązania, omówione pokrótce w dalszej części wiadomości, oferują firmy Linksys i Netgear.

Urządzenie pracuje w oparciu o standard 802.11g (sieć 2,4 GHz), jest wyposażone w czteroportowy przełącznik i wspiera następujące rozwiązania: ruting pakietów, zarządzanie, zapora (zawierająca program do dogłębnej inspekcji pakietów) i obsługa sieci VLAN. Do urządzenia (cena – 130 USD) można dołączyć drukarkę, z usług której można korzystać za pośrednictwem Ethernetu lub sieci WLAN.

Od momentu zaakceptowania standardu 802.11g (co miało miejsce w połowie br.), na rynku pojawiło się wiele urządzeń spełniających wymogi tej specyfikacji (żeby wymienić tylko produkty takich firm, jak SMC, Netgear, Linksys, D-Link, Belkin czy US Robotics). Urządzenia 802.11g pracują w paśmie częstotliwości 2,4-GHz i mogą transmitować dane z szybkością od 11 do 54 Mb/s. Dla użytkowników ważne jest to, że sprzęt 802.11g jest zgodny ze sprzętem 802.11b.

Zobacz również:

Urządzenie pracuje zgodnie z wymogami specyfikacji "włącz-i-używaj", co w praktyce oznacza, że jest rozpoznawane przez sieć automatycznie. Zapora SPI oferuje wiele zaawansowanych opcji, które pozwalają np. tworzyć zdemilitaryzowane strefy i definiować adresy IP dla sieci WAN.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to sprzęt SMC wspiera następujące rozwiązania: 802.1x (uwierzytelnianie i autoryzowanie), Wi-Fi Protected Access (WPA), możliwość wyłączenia pakietów rozgłoszeniowych SSID, filtrowanie adresów MAC i 64/128 bitowy WEP (Wired Equivalent Privacy). Dostęp do sieci może być kontrolowany za pomocą witryny WWW (blokowanie przy użyciu adresów URL lub słów kluczowych).

Inną firmą, która ma w swojej ofercie punkt dostępu (ruter 802.1g) zawierający serwer drukowania, jest Netgear. Urządzenie Netgear FWG114P jest dostępne od trzech miesięcy i kosztuje ok. 200 USD. Sprzęt zawiera czteroportowy przełącznik, serwer drukowania USB oraz port szeregowy (do którego można podłączyć modem analogowy lub modem ISDN; zdalny dostęp). Urządzenie nie wspiera niestety sieci VLAN, co oznacza, że bezprzewodowy klient VPN nie ma dostępu do sieci korporacyjnej.

Netgear ma też w swojej ofercie punkt dostępu oznaczony symbolem FWAG114 (kosztujący 309 USD), który nie zawiera serwera drukowania. Jest to dwupasmowy ruter 802.11a+g wspierający dwa punkty końcowe VPN. W sierpniu firma wprowadziła do swojej oferty kolejny produkt tej linii – punkt dostępu (ruter/zapora), któremu towarzyszy karta PC Card. Połączenie tych dwóch produktów pozwala w przypadku niektórych aplikacji przesyłać dane z szybkością 108 Mb/s.

Linksys zdecydował się opracować punkt dostępu, który nie wspiera opcji drukowania dokumentów. Miesiąc temu w ofercie tej firmy pojawiło się urządzenie Wireless-G VPN Router (cena – 229 USD), które zawiera zaporę SPI (Stateful Packets Inspection) i wspiera sieci VPN (może obsłużyć do 50 zdalnych klientów VPN).

Jakiego rodzaju nowości pojawią się w punktach dostępu/ruterach 802.11g w przyszłości? Specjaliści twierdzą, że będą to szerokopasmowe . Rozwiązania takie można już spotkać w punktach dostępu 802.11b (Motorola, Toshiba czy 2Wire), jednak póki co problem polega tu na tym, że cena takich urządzeń jest większa niż sumaryczna cena dwóch oddzielnych urządzeń: zwykłego punktu dostępu i modemu szerokopasmowego.