Rutery WAN 3Com z Chin

3Com wprowadził na rynek 29 września swoje pierwsze rutery WAN. Rutery noszą znak firmowy 3Com, chociaż są produkowane przez chińską firmę Huawei Technologies.

Wszystko wskazuje więc na to, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią 3Com będzie wzbogacać swoją ofertę na rynku produktów przeznaczonych dla przedsiębiorstw, realizując tę strategię w trybie "outsourcingu". Stąd tak bliska współpraca z firmą Huawey, największym producentem sprzętu sieciowego w Chinach.

Urządzenia linii Router 5000 są przeznaczone dla średnich i dużych przedsiębiorstw, a 3Com chce w ten sposób dać sygnał – uwaga, po trzech latach nieobecności wracamy na rynek produktów klasy "enterprise".

Zobacz również:

Przed 3Com stoi teraz niełatwe zadanie biorąc pod uwagę fakt, że jej głównym rywalem będzie na tym rynku taki potentat jak Cisco. Dla 3Com 2003 rok (chodzi finansowy okres rozliczeniowy) nie był udany. Firma odnotowała w tym okresie straty w wysokości 283,8 mln USD, a pierwszy kwartał 2004 finansowego roku (który skończył się w sierpniu 2003 roku) przyniósł straty w wysokości 106 mln USD.

Wiele wskazuje na to, że rutery WAN linii 5000 będą mogły podjąć walkę przynajmniej z niektórymi produktami Cisco. Ich silną stroną będzie zapewne niska cena.

A w 3Com dzieje się ostatnio sporo. Firma podała niedawno, że zawiązała "joint venture" z innym chińskim producentem (Shenzhen), oraz podpisała umowę o współpracy na polu aplikacji VoIP z Aspect Communications (mającą swoją siedzibę w San Jose, Kalifornia).

Pomimo ostatnich strat, 3Com posiada aktywa w wysokości 1,5 miliarda USD. I chociaż 3Com wyraża oficjalny optymizm, to jednak analitycy mają wątpliwości, czy rynek ruterów najwyższej klasy jest właśnie tym obszarem, który poprawi sytuację finansową tej firmy.

Nowe rutery wspierają wiele opcji WAN, takich jak T-1, frame relay i Integrated Services Digital Network (ISDN), oraz takie technologie jak IP Security VPN, zapora, dogłębna inspekcja pakietów i filtrowanie ruchu. Kolejna opcja wspierana przez rutery to QoS, dzięki czemu mogą one z powodzeniem obsługiwać aplikacje VoIP, które nie tolerują zbyt dużych opóźnień.

Nowa rodzina składa się z rutera 5009 (jedno gniazdo na interfejs WAN), rutera 5231 (trzy gniazda), rutera 5640 (cztery gniazda) i rutera 5680 (osiem gniazd). Dostępne moduły WAN to pełne i cząstkowe T-1/E-1, Primary Rate Interface i ISDN.

Ruter 5009 kosztuje 1400 USD, a ruter 5231 został wyceniony na 2500 USD. Rutery 5640 i 5680 kosztują odpowiednio 4000 i 6500 USD. Sprzęt będzie dostępny na rynku w październiku br. a oprogramowanie Network Administrator (kosztujące 5000 USD) w listopadzie.