Ruszyły amerykańskie giełdy

Po czterodniowej przerwie, o godzinie 15.30 czasu warszawskiego, działalność rozpoczęły trzy amerykańskie giełdy. Pierwsze notowania przyniosły spadki cen akcji spółek technologicznych.

Trzy amerykańskie giełdy: Amex (Amerykańska Giełda Papierów Wartościowych), NYSE (Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) i Nasdaq, po czterech dniach przerwy rozpoczęły ponowny handel papierami wartościowymi. Czterodniowa przerwa w pracy amerykańskich była najdłuższa od 1929 roku, kiedy nieczynna była giełda w Nowym Jorku (NYSE). Swoją pracę rynki wznowiły o godzinie 9.30 (15.30 czasu warszawskiego).

Wszystkie trzy giełdy zostały zamknięte we wtorek 11 września, po ataku terrorystycznym na budynki World Trade Center. Na amerykańskich giełdach dziennie odbywa się obrót akcjami o wartości około 100 mld USD. Podczas weekendu (15-16 września) testowane było funkcjonowanie systemów informatycznych giełd. Notowania Amex-u będą chwilowo odbywać się z wykorzystaniem systemów NYSE. Siedziby Amerykańskiej Giełdy Papierów Wartościowych jak na razie nie można wyposażyć w niezbędny sprzęt komputerowy, gdyż znajduje się ona w strefie zamkniętej, którą utworzono wokół rumowiska po World Trade Center.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa

Amerykańska Komisja Giełdy i Papierów Wartościowych (SEC) poinformowała, że sesje na powyższych giełdach odbywać się będą na specjalnych zasadach. Powodem tej decyzji, która po raz ostatni zastosowana została przez SEC dekadę temu, jest próba złagodzenia spodziewanych spadków kursów w pierwszych chwilach rozpoczęcia notowań. Komisja pozwoliła firmom na nieograniczony wykup swoich akcji i ich wycofanie z giełd. Analitycy na całym świecie przewidywali, że amerykańskie notowania rozpoczną się od spadków, średnio o 6-10%. Największych spadków akcji swoich notowań spodziewały się linie lotnicze i towarzystwa ubezpieczeniowe, zniżki notowań objęły jednak głównie rynek spółek wysokiej technologii (Nasdaq spadł o ponad 5%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200