Ruszyło w Krakowie

Po przeprowadzonych zmianach legislacyjnych, na inwestycje w Krakowskim Parku Technologicznym decydują się pierwsi producenci oprogramowania.

Po przeprowadzonych zmianach legislacyjnych, na inwestycje w Krakowskim Parku Technologicznym decydują się pierwsi producenci oprogramowania.

Ponad rok temu utworzono w Krakowie specjalną strefę ekonomiczną, w którą miały inwestować firmy zajmujące się tzw. wysokimi technologiami. Miała się ona stać "polską doliną krzemową". Jednak ze względu na przepisy dotyczące działania w strefie, zwłaszcza brak ulg podatkowych na działalność związaną z produkcją oprogramowania i pracami badawczymi - uznawanymi za usługi - przez rok żadna z firm nie zdecydowała się na inwestycje w Krakowskim Parku Technologicznym (KPT). Po zmianach przeprowadzonych w lutym br., dwie firmy informatyczne - ComArch i Motorola - podpisały umowy z Centrum Zaawansowanych Technik sp. z o.o., spółką zarządzającą krakowską strefą.

Pod koniec marca br. Com-Arch otrzymał zgodę na działalność w KPT. Firma zamierza zbudować w niej nową siedzibę, a jednocześnie stworzyć centrum, w którym będą powstawać oprogramowanie i telewizyjne przystawki internetowe. Rozpocznie ono produkcję na początku 2000 r.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu zezwolenie na rozpoczęcie inwestycji w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej otrzyma Motorola. W marcu 1998 r. przedstawiciele tego koncernu podpisali umowę z władzami Krakowa na zakup 6 ha ziemi i Uniwersytetem Jagiellońskim, od którego Motorola dzierżawi pomieszczenia dla centrum oprogramowania. Dzisiaj pracuje w nim ok. 30 inżynierów. Firma zamierza dokupić sąsiadującą z jej terenem działkę w KPT (7 ha).

Inwestycje Motoroli w Krakowie wyniosą 110 mln zł. W pierwszym etapie (do połowy 2000 r.) ok. 20 mln USD zostanie przeznaczonych na stworzenie europejskiego centrum oprogramowania Motoroli, którego siedziba będzie mieścić się w Krakowskim Parku Technologicznym. Docelowo ma ono zatrudniać 500 osób. Zajmą się one projektowaniem oprogramowania do produktów wytwarzanych przez Motorolę, m.in. systemów telekomunikacyjnych trzeciej generacji, takich jak UMTS (Universal Mobile Telecommunications System). W drugim etapie powstanie montownia półprzewodników wykorzystywanych w komputerach i telefonach komórkowych. Inwestycja ta pochłonie ok. 90 mln USD.

Firmy informatyczne zainteresowane są inwestycjami w kilku innych Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE). W większości przypadków, ze względu na błędy w przepisach o zasadach ich działania, nie podpisano oficjalnych umów. Wyjątkiem jest Suwalska SSE, gdzie montownię komputerów wybudował Karen Notebook. Kierownictwo trzech innych stref nie chciało podać informacji o potencjalnych inwestorach, wymieniając jedynie branżę, którą reprezentują. Dotyczy to firmy telekomunikacyjnej (Słupska SSE), producenta nośników informacji (Warmińsko-Mazurska SSE) oraz podzespołów elektronicznych (Starachowicka SSE).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200