Ruszyła największa na świecie elektrownia słoneczna

Uruchomiona w Maroku elektrownia słoneczna ma dostarczać energię elektryczną również do Europy. Jej moc wynosząca obecnie 160 MW ma zostać zwiększona do 500 MW w ciągu najbliższych dwóch lat.

W Maroku została oddana do użytku największa na świecie elektrownia słoneczna. Ocenia się, że jest ona w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną zużywaną przez ponad 1 mln osób i zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery (chodzi głównie o pochodne węgla) o co najmniej 760 tys. ton rocznie.

Elektrownia Noor Concentrated Solar Power (CSP) powstała z inicjatywy rządu marokańskiego i kosztowała 9 mld USD. Większą część pieniędzy na jej wybudowanie wyłożył Bank Światowy. Energia elektryczna wyprodukowana przez Noor CSP ma być już w najbliższej przyszłości eksportowana do Europy.

Zobacz również:

  • CATL wprowadza na rynek akumulator CTP 3.0 „Qilin”, osiągając najwyższy poziom integracji na świecie

Instalacja zlokalizowana jest 10 kilometrów od miasta Ouarzazate w miejscowości noszącej nazwę Souss-Massa-Drâa.

Ruszyła największa na świecie elektrownia słoneczna

Elektrownia CSP (po lewej oddany do użytku blok Noor 1, a po prawej budowane bloki Noor 2 i Noor 3)

Oficjalne otwarcie elektrowni odbyło się 4-go lutego 2016 roku. Tym samym Maroko zapisuje się złotymi zgłoskami w historii inicjatyw mających na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i generalnie zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Ważny jest też wymiar społeczny projektu. Zatrudnienie w elektrowni znalazło 200 osób, a przy jej budowie pracowało 1600 osób.

Jak podaje Bank Światowy, po wybudowaniu elektrowni Noor CSP zainstalowana moc wszystkich elektrowni słonecznych pracujących na całym świecie wzrośnie z 22 MW (dane z 2013 roku) do docelowo 522 MW w 2018 r. Ważną cechą elektrowni jest to, że może ona magazynować energię elektryczną wytwarzaną przez słoneczne panele w systemie wykorzystującym podgrzaną do odpowiedniej temperatury solankę i dzięki temu dostarczać energię również w nocy.

Elektrownia CSP pracuje inaczej niż standardowe elektrownie słoneczne zawierające fotowoltaiczne panele solarne, w których cząsteczki światła (fotony) wytrącają wolne elektrony z atomów i wytwarzają w ten sposób prąd. Wykorzystuje ona paraboliczne lustra i soczewki, które koncentrują wiązkę promieni słonecznych w jednym punkcie, podgrzewając znajdującą się tam solankę do temperatury od 150 do 350 stopni Celsjusza. Powstaje w ten sposób para, która napędza turbiny produkujące elektryczność.

Ruszyła największa na świecie elektrownia słoneczna

Paraboliczne lustro

Elektrownia Noor CSP ma obecnie moc 160 MW, która po jej rozbudowie wzrośnie do ponad 500 MW i będzie na tyle duża, że będzie w stanie dostarczać energię elektryczną pozwalającą na zasilanie miasta liczącego około miliona mieszkańców. W 2017 roku planowane jest oddanie do eksploatacji kolejnego bloku elektrowni Noor 2, a w 2018 roku bloku Noor 3.

IEA (International Energy Agency) ocenia, że w 2050 roku 11% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywać będą elektrownie typu CSP. Natomiast Maroko postawiło sobie za cel, aby 42% zużywanej przez ten kraj energii pochodziło ze źródeł odnawialnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200