Ruszyła dystrybucja systemu Windows 10 21H2

Firma z Redmond zaczęła wczoraj udostępniać użytkownikom update systemu operacyjnego Windows 10. To oprogramowanie Windows 10 21H2, znane również pod roboczą nazwą Windows 10 November 2021 Update. Microsoft informuje jednocześnie, jak wyobraża sobie przyszłość tego oprogramowania.

Źródło: Microsoft

Microsoft nie będzie już aktualizować tego systemu dwa razy w roku (tak ja to robił do tej pory), w tylko raz, czyli podobnie jak ma to miejsce w przypadku systemu Windows 11. Kolejna aktualizacja systemu Windows 10 nastąpi dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

Edycje Home i Pro systemu Windows 10 21H2 otrzymają wsparcie, począwszy od dzisiaj, przez 18 miesięcy, podczas gdy edycje Enterprise i Education będą wspierane przez 30 kolejnych miesięcy. Microsoft zmienia też nazwę usługi oferującej aktualizacje systemu Windows 10, na Windows 10 November 2021 Update. Do dzisiaj usługa ta nosiła nazwę "Semi-Annual Channel". Z komunikatu dowiadujemy się też, że emulacja x64 pojawi się tylko w systemie Windows 11, a nie również w systemie Windows 10 on Arm, jak to pierwotnie zapowiadano.

Zobacz również:

  • Ważna informacja dla użytkowników oprogramowania .NET 7
  • Microsoft prezentuje nowe komputery Surface z Intel Core Ultra

Windows 21H2 obsługuje sieci Wi-Fi 6 wspierające protokół Wi-Fi Protected Access 3 Hash-to-Element (WPA3 H2E), zapewniając im lepszą ochronę przed atakami, które mogą wykradać hasła Wi-Fi i inne poufne informacje. Zawiera również mechanizm aktualizujący oprogramowanie gwarantujące bezpieczeństwo następującym produktom i funkcjom: Windows AI Platform, Windows App Platform and Frameworks, Windows Apps, Windows Cryptography, Windows Fundamentals, Windows Input and Composition, Windows Kernel, Windows Media, Windows Office Media i Windows Virtualization.

Firma zaktualizowała również system Windows 10, tak aby użytkownik mógł pobierać aplikacje z platformy Azure Virtual Desktop. Aplikacje takie działają tak samo jak lokalne, w tym oferują możliwość kopiowania i wklejania danych między aplikacjami zdalnymi i lokalnymi. Funkcjonalność taka jest obecnie dostępna również w systemie Windows 11.

Jeśli chodzi o edycję Windows 10 Enterprise, to update obejmuje funkcję Universal Print, która obsługuje teraz pliki o wielkości do 1 GB i integruje się z internetową usługą OneDrive. Dzięki temu użytkownicy dowolnej przeglądarki lub urządzenia podłączonego do internetu mogą drukować dokumenty hostowane w usłudze OneDrive dla sieci Web na firmowej drukarce, bez konieczności instalowania dodatkowych sterowników.

Microsoft będzie wdrażać system Windows 10 21H2 bez pośpiechu. Oznacza to, że nie każde kwalifikujące się urządzenie otrzyma natychmiast powiadomienie, że oprogramowanie to można pobrać i zainstalować. System będzie oferowany najpierw tym urządzeniom, które w opinii Microsoftu spełniają określone warunki, nadają się do takiej operacji najlepiej i wywrą na jego użytkownikach największe wrażenie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200