Ruszył najszybszy superkomputer w Polsce

Wczoraj w Gdańsku - w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) - oddano oficjalnie do eksploatacji najszybszy w Polsce superkomputer o nazwie Galera.

W uroczystości otwarcia udział wziął Paul Otellini (szef Intela) oraz prof. Janusz Rachoń (rektor Politechniki Gdańskiej) i Mścisław Nakonieczny (dyrektor TASK). Budowę superkomputera rozpoczęto w listopadzie 2007 r. Inwestycja została sfinansowana w połowie z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w połowie ze środków z funduszu rozwoju Centrum Informatycznego TASK. Należy tu też wspomnieć o specjalnych warunkach finansowych jakie CI TASK uzyskał od firmy Intel w związku z porozumieniem "Memorandum of Understanding".

Ruszył najszybszy superkomputer w Polsce

Galera składa się z 1344 procesorów czterordzeniowych i ma wydajność ok. 50 TeraFLOPS (Floating Point Operations Per Second), co oznacza, że potrafi wykonać 50 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy. Klaster zbudowany jest z 336 węzłów obliczeniowych. Każdy węzeł posiada 4 czterordzeniowe procesory Xeon Quad-Core. Węzły komunikują się między sobą za pośrednictwem sieci InfiniBand, przesyłającej dane z szybkością 20 Gb/s. Sieć ta służy do komunikacji między procesorami podczas obliczeń. Jako sieć pomocnicza została wykorzystana sieć Gigabit Ethernet.

Zobacz również:

Klaster pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Do zarządzania klastrem wykorzystywane będzie autorskie oprogramowanie firmy WASKO "Open Eye Cluster Monitoring" oraz własne oprogramowanie CI TASK.

System zużywa tyle energii, co 500 gospodarstw domowych - nie licząc energii potrzebnej do chłodzenia oraz wentylacji pomieszczenia. Urządzenie waży około 7 ton i jest chłodzone przez 2 tys. wentylatorów.

Jednym z projektów realizowanych z wykorzystaniem superkomputera będą badania nad modelowaniem procesu zwijania białek. Komputer wykorzystany zostanie także w wielu innych, międzynarodowych projektach badawczych.


TOP 200