Ruszył najszybszy superkomputer firmy Sun w Europie

Sun oddał do eksploatacji pod koniec zeszłego tygodnia swój najszybszy superkomputer pracujący w Europie. System JuRoPA2 (który został zainstalowany w Niemczech, w Julich Supercomputing Centre; Nadrenia Północna-Westfalia) to superkomputer Sun Constellation składający się z 2208 węzłów obliczeniowych.

Węzłami obliczeniowymi są serwery kasetowe Sun Blade X6275, oparte na intelowskich procesorach Xeon 5570 (czterordzeniowe układy Nehalem-EP). Każdy serwer zawiera dwa takie procesory taktowane zegarem 2,93 GHz.

Ruszył najszybszy superkomputer firmy Sun w Europie
Węzły komunikują się między sobą za pośrednictwem sześciu przełączników Infiniband, którym Sun nadał nazwę Project M9 (zdjęcie obok). Każdy przełącznik zawiera 648 portów obsługujących połączenia Infiniband. Przełączniki są jednym z głównych elementów firmowej, otwartej architektury PetaFLOP, opracowanej przez Sun z myślą o systemach obliczeniowych klasy HPC (High Performance Computing).

Istotnym elementem superkomputera JuRoPA2 jest system plików Lustre zainstalowany na 14 serwerach pamięci masowej, mających ogółem do dyspozycji przestrzeń adresową o wielkości 500 TB.

Cały projekt został zrealizowany przez konsorcjum (w skład którego wchodzą firmy Sun, Intel, Bull, ParTec i Mellanox), w ścisłej współpracy z Julich Supercomputing Centre.

Warto na koniec przypomnieć, że na liście Top500 najszybszy superkomputer firmy Sun zajmuje szóste miejsce. Jest to superkomputer Ranger SunBlade x6420 (oparty na procesorach Opteron) pracujący w Texas Advanced Computing Center/Univ. of Texas.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200