Ruszył handel nową kryptowalutą – jej nazwa to Ether

Bitcoin ma rywala - firma Ethereum zaczęła kilka dni temu sprzedawać nową kryptowalutę, która nosi nazwę Ether. W pierwszym dniu obrotu nową walutą inwestorzy wydali na jej zakup ponad 2 mln USD. Niewiele, ale jest to przecież debiut i interes na pewno rozkręci się z czasem.

Firma Ethereum przygotowywała się od dawna na ten moment, budując zdecentralizowany system działający w środowisku własnej sieci, wykorzystujący technologię – tą samą, na której oparte są transakcje Bitcoin - noszącą nazwę „blockchain” (łańcuch powiązanych ze sobą bloków) . Blokami są w tym środowisku wszystkie podmioty realizujące określone transakcje finansowe, w więc banki, indywidualni użytkownicy, domy wysyłkowe czy dowolny inny podmiot. Wszystkie bloki zawierają tzw. inteligentne kontrakty (smart contracts), czyli umowy bazujące na określonych protokołach.

Ważna cechą systemu jest to, iż jest on zdecentralizowany. Oznacza to, że nie ma tu jednego centralnego ośrodka (koordynatora wszystkich transakcji). Są to oczywiście bezpieczne transakcje, wykorzystujące szereg technologii z obszaru kryptografii. Nie ma tu też czynnika ludzkiego – wszystkie operacje inicjują, wykonują i kończą programy.

Zobacz również:

Firma Ethereum twierdzi, że opracowany przez nią system przypomina IoT (Internet rzeczy). Z tą oczywiście różnicą, że w środowisku Internet of Things dane wymieniają między sobą czujniki, aparaty pomiarowe i inne urządzenia, a w systemie Ether są to wspomniane powyżej bloki.

Ether dzieli się na mniejsze jednostki. Jest ich wiele i noszą one egzotycznie brzmiące nazwy: finney, szabo, shannon, babbage, lovelace i wei. Każda kolejna mniejsza jednostka ma wartość 0,001 większej jednostki (czyli np. tysiąc jednostek finney to jeden Ether, 1000 jednostek szabo to jeden finney, itd.).

I na koniec jeszcze jedna ważna informacja – w momencie wstawiania tej wiadomości na witrynę inwestorzy kupili ponad 10 mln jednostek waluty Ether, a jeśli chodzi o kurs, to jeden Ether wart był 0,32 USD.


TOP 200