Ruszają testy nowej wersji aplikacji monitorującej jakość internetu

UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) informuje, że rozpoczęła się faza publicznego testowania nowej wersji aplikacji przeznaczonej dla desktopów, która monitoruje jakości dostępu do internetu. Fazę tę poprzedziła weryfikacja aplikacji przez zewnętrznego eksperta. Ze względu na pandemię COVID-19, testy potrwają do 2 listopada 2020 r.

UKE

Nowa aplikacja zastąpi poprzednią, której certyfikat skończy się 30. listopada 2020 r. Nowa aplikacja została zaprojektowana przez spółkę V-Speed i składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne i aplikacji WEB.

Dostępna będzie także aplikacja mobilna przeznaczona dla platform Android oraz iOS. Jednak w obu przypadkach z powodu różnych uwarunkowań prawnych i technicznych, wyniki pomiarów nie będą miały walor wyłącznie informacyjny.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • To badanie pomoże nam podjąć decyzję, jakie dyski powinna zawierać nasza pamięć masowa
  • Ranking szerokopasmowego internetu w krajach OECD

UKE podaje, że w nowej wersji aplikacji pojawiło się kilka istotnych dla użytkownika zmian:. Najważniejszą wydaje się być podniesienie maksymalnej mierzonej prędkości z 1 Gb/s do 2,5 Gb/s. Kolejne nowości to możliwość instalowania aplikacji na komputerach Mac, wprowadzenie opcji automatycznych pomiarów sekwencyjnych, wyłączenie obowiązku rejestracji dla pomiarów o charakterze wyłącznie informacyjnym oraz wprowadzenie angielskiej wersji językowej aplikacji i serwisu.

Certyfikacja jest ważna, gdyż oznacza iż posługując się aplikacją konsument ma prawo do dochodzenia roszczeń. Mozę się wtedy powoływać na unijne prawo mówiące, że dostawca internetu w sieciach stacjonarnych jest zobowiązany do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości.

Dzięki aplikacji na komputery stacjonarne konsument może sprawdzić prędkości wysyłania i pobierania danych, opóźnienie oraz zmienność opóźnienia w przypadku swojej usługi stacjonarnego internetu. W odróżnieniu od innych dostępnych w sieci narzędzi aplikacja pozwoli na wiarygodny pomiar usługi, gdyż zweryfikuje w jakich warunkach był realizowany. Aplikacja sprawdzi m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Po zakończeniu testów oraz ostatecznej weryfikacji aplikacji, Prezes UKE dokona certyfikacji mechanizmu. Wówczas wyniki będą mogły być wykorzystane w celu weryfikacji jakości dostarczanej usługi z warunkami określonymi w umowie.

Aby skorzystać z wersji testowej mechanizmu, należy wejść na tę stronę, na której znajduje się aplikacja i instrukcja, jak należy ją instalować i używać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200