Ruszają prace nad standardem SSD/PCIe

Grupa producentów sprzętu sieciowego zawiązała koalicję Solid State Drive (SSD) Form Factor Working Group, której zadaniem będzie opracowanie propozycji standardu opisującego szczegółowo budowę interfejsu PCIe, obsługującego urządzenia zawierające pamięć NAND/flash.

Firmy wchodzące w skład koalicji zapowiadają, że pierwsze produkty zgodne z nowym standardem pojawią się na rynku w drugiej połowie 2011 r. Będą to pamięci masowe SSD zdolne wymieniać dane z komputerem kilka razy szybciej niż obecnie. Dla przypomnienia: dyski twarde SAS i SATA wymieniają dane z komputerem z szybkością odpowiednio 6 i 3 Gb/s.

Wśród współpracujących dostawców są znani producenci sprzętu komputerowego, tacy jak Intel , Dell, EMC, Fujitsu i IBM. Brakuje firmy HP, chociaż niewykluczone, że z czasem i ona dołączy do grupy pracującej nad nowym standardem. Producentów pamięci i kontrolerów SSD reprezentują firmy: Micron, Molex, Emulex, SandForce, FusionIO, QLogic, IDT i Marvell.

Zobacz również:

Rozwiązania oparte na standardzie SSD/PCIe będą mogły obsługiwać wszystkie ważne technologie (Serial-attached SCSI, Serial-ATA i PCIe), tak aby użytkownicy systemów pamięci masowych nie musieli zmieniać ich architektur wdrażając nowe produkty.

Firmy zdecydowały, że nowy standard będzie przeznaczony dla napędów o wielkości 2,5 cala (jako najczęściej stosowane). Prace nad standardem skoncentrują się na trzech zagadnieniach: opracowaniu jednego uniwersalnego konektora, który będzie stosowany w systemach SAS, SATA 3.0 i PCIe 3; zaprojektowaniu 2,5-calowej obudowy; oraz przygotowaniu interfejsu pracującego w trybie "hot plug" (wymiana urządzenia bez przerywania pracy systemu).


TOP 200