Ruszają fuzje na rynku bankowym

Nowy rok dla czterech banków rozpoczyna się pracami nad fuzją operacyjną. Jej zasadniczym elementem będzie połączenie systemów IT.

Zmiany dotyczące Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku związane są z ekspansją Grupy Santader. Hiszpańska grupa bankowa kupiła najpierw BZ WBK od Allied Irish Banks (umowę podpisano we wrześniu 2010 r.) i z końcem marca 2011 r. przejęła w nim 95,67% udziałów. Tym samym Bank Zachodni WBK dołączył do Grupy Santander. Następnie Hiszpanie odkupili od KBC, belgijskiej grupy bankowo-ubezpieczeniowej, Kredyt Bank i w lutym 2012 r. postanowili połączyć go z BZ WBK. W maju 2012 r. zarządy Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku podpisały plan połączenia oraz wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o udzielenie zezwolenia na fuzję obu banków.

"Przed decyzją KNF w ramach wspólnych prac została ustalona architektura docelowa systemów dla połączonego banku. Po obu stronach zostały wykonane analizy, które zidentyfikowały zakres zmian w systemach informatycznych, niezbędny do połączenia banków. Głównymi determinantami zmian były wymogi prawne, regulacyjne i sprawozdawcze, które połączony bank będzie spełniał zaraz po fuzji" - mówi Radosław Różycki z biura prasowego BZ WBK.

Zgoda KNF i fuzja prawna

Bank Zachodni WBK i Kredyt Bank otrzymały zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na połączenie 4 grudnia 2012 r. Po uzyskaniu zgody w dalszym ciągu banki były dwoma osobnymi podmiotami działającymi na konkurencyjnym rynku. Sama zgoda KNF nie umożliwia szerszych działań zmierzających do połączenia. Po otrzymaniu akceptacji KNF, Bank Zachodni WBK złożył wniosek do Sądu Rejestrowego. Połączenie BZ WBK z Kredyt Bankiem zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego na początku stycznia 2013 r. Fuzja banków stała się faktem. Bank Zachodni WBK i Kredyt Bank stały się prawnie jedną instytucją.

Czas na integrację

Teraz, po fuzji prawnej, rozpoczyna się etap fuzji operacyjnej, który potrwa około dwóch lat. Po dokonaniu wpisu do KRS połączony bank będzie stopniowo oferował wspólną obsługę oraz jednolite produkty dla klientów połączonego banku w całej sieci sprzedaży i wszystkich kanałach. Proces ma się zakończyć w ciągu sześciu miesięcy. Po fuzji prawnej rozpocznie się łączenie sieci teleinformatycznych oraz systemów pocztowych i systemów wsparcia. Kolejne działania obejmą uwspólnienie procesów zarządzania IT i współpracy z dostawcami. Wdrożenie spójnej polityki zakupowej ma przełożyć się obniżenie kosztów działalności banku. Ujednolicone zostaną procesy zarządzania zmianami oraz centralne procesy operacyjne.

Migracja do BZ WBK

Do sierpnia przyszłego roku nastąpi migracja danych do docelowej architektury. Połączony bank będzie pracował na architekturze opartej na systemach BZ WBK, jednak uzupełnionej o część systemów z Kredyt Banku. IT w połączonym banku będzie również opierało się na modelu organizacyjnym BZ WBK. "Sprawne i szybkie połączenie dwóch firm, jakimi są KB i BZWBK, wymaga dużego zaangażowania obszarów IT w obydwóch organizacjach. Mamy do przeprowadzenia szereg zmian związanych z migracją danych na docelową platformę BZWBK" - przewiduje Radosław Różycki.

Połączony bank będzie funkcjonował na rynku pod nazwą Bank Zachodni WBK, od 4 stycznia br. nazwa Kredyt Bank będzie nadal używana jako znak towarowy w odniesieniu do produktów i usług oferowanych przez Bank Zachodni WBK. Nie zmieniają się numery rachunków bankowych, aktywne pozostaną wszystkie karty i numery PIN. Na dotychczasowych zasadach będą funkcjonowały systemy bankowości elektronicznej KB24 i KBNet oraz infolinia. W efekcie połączenia Banku Zachodniego WBK z Kredyt Bankiem powstaje trzeci co do wielkości bank w Polsce pod względem aktywów, portfela kredytowego i depozytów. Nowy Bank Zachodni WBK będzie dysponował siecią liczącą ok. 1000 placówek i obsługiwał 3,5 mln klientów.

Raiffeisen przejmuje Polbank

Intensywna praca czeka działy informatyczne w Raiffeisen Bank Polska oraz Polbank EFG. Integracja obu instytucji została zapoczątkowana w 2011 r. wraz z decyzją austriackiego Raiffeisen Bank International o zakupie udziałów w Polbanku od ówczesnego właściciela - greckiego Eurobank Ergasias SA. Transakcję zakupu sfinalizowano 30 kwietnia 2012 r. W jej wyniku Raiffeisen Bank Polska SA stał się właścicielem 100% udziałów w Polbank EFG SA. Zgodę na połączenie KNF wydała 4 grudnia 2012 r. Decyzja nadzoru umożliwiła podjęcie działań zmierzających do pełnego zintegrowania obu instytucji. Fuzja prawna nastąpiła 31 grudnia 2012 r. Fuzja operacyjna powinna zakończyć się w I połowie 2014 r.

Raiffeisen Bank Polska SA będzie działać pod marką handlową Raiffeisen Polbank. Bank będzie obsługiwał ok. 900 tys. klientów w sieci prawie 400 placówek. Pierwsze efekty integracji to możliwość wykonywania przelewów między rachunkami w obu bankach na zasadzie przelewów wewnętrznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200