Rusza rekrutacja do Akademii Młodych Talentów SAS Institute

Akademia Młodych Talentów- zwana przez pracowników polskiego oddziału SAS "Szkółką" - działa od 2003 r. Podczas wakacji 2012 zostanie uruchomiona 9. jej edycja.

"Udział w Akademii jest szansą na zdobycie pracy w firmie, która właśnie znalazła się na liście Great Place to Work Polska 2012 oraz Top Employers Polska 2012" - przekonują przedstawiciele SAS Polska. "Zdecydowalismy się na taką formę rekrutowania kandydatów na stanowiska junior consultantów z uwagi na jej skuteczność. Kierownicy Działów Konsultingowych bardzo wysoko oceniają ten sposób pozyskiwania kandydatów do pracy. Są to osoby już przeszkolone, znające firmę, bez problemu włączające się w bieżące projekty. W czasie trwania Akademii Kierownicy mają okazję przyjrzeć się kandydatom, poznać ich bliżej i sprawdzić ich umiejętności w praktyce"- wyjaśnia Aleksandra Korycka, Personnel Manager w SAS Polska. "Kandydaci również wysoko oceniają tę formę ‘wejścia’ do firmy. Zaczynają pracę posiadając solidną wiedzę z techonologii SAS i od razu zostają zaproszeni do udziału w dużych projektach wdrożeniowych dla bardzo znanych marek na rynku polskim i światowym" - dodaje.

Akademia jest cyklem bezpłatnych szkoleń z technologii SAS trwających siedem tygodni w miesiącach wakacyjnych. Szkolenia realizują trenerzy z Centrum Szkoleniowego SAS Institute. Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie SAS Polska, dzięki czemu kandydaci mają możliwość bezpośredniego poznania firmy i pracowników. Jest to inicjatywa dla pasjonatów technologii, wyjątkowa okazja, aby pracować z najnowszymi aplikacjami biznesowymi, uczyć się poprzez praktykę, a później otrzymać ofertę stałej pracy w międzynarodowej firmie.

Zobacz również:

  • Microsoft zacznie ujawniać wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę

Okres szkoleń absolwenci oceniają jako bardzo wartościowy. "$Faktem był brak wakacji, ale za to została nam przekazana wiedza na najwyższym poziomie w sposób klarowny i jasny. Poza tym był to taki okres, w którym każdy z nas na poważnie myślał o pracy w SAS, więc nie było to poświęcenie, lecz kolejny etap do realizacji planu, jakim była praca w SAS" - mówi Kamil, uczestnik Akademii 2010.

Absolwenci Akademii pozytywnie oceniają również okres integracji i wdrożenia do pracy. "Nie zawiodłem się na obietnicach, które zostały głoszone na spotkaniu na Politechnice Warszawskiej i szkoleniach na Akademii. Atmosfera pracy jest świetna, ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni i nie robią mi wyrzutów jak mam z czymś problem. Zadania przede mną postawione spełniają moje oczekiwania co do kierunku, w którym bym się chciał rozwijać" - wspomina Michał, uczestnik Akademii 2011.

Tylko 12 najlepszych programistów ma szansę dostać się do Akademii. Udział w programie jest poprzedzony kilkuetapową rekrutacją. Obejmuje grupowe spotkanie informacyjne w siedzibie SAS Institute oraz rozmowy indywidualne. Oprócz tego kandydatom przekazane zostaje "case study" do realizacji.

Kto jest preferowanym kandydatem? "Myślę, że dobrze opisują to wymagania stawiane przez Joela Spolsky’ego w książce - Smart and Gets Things Done: Joel Spolsky's Concise Guide to Finding the Best Technical Talent - bo szukamy ludzi inteligentnych i potrafiących doprowadzić do końca zadania, których się podjęli" - mówi Michał Gawlik, koordynator Akademii Młodych Talentów 2012; Systems Architect & Team Leader w SAS Polska.

CV od zainteresowanych kandydatów przyjmowane są do 7 maja 2012 r. poprzez System Aplikacyjny SAS Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200