Rusza projekt e-zdrowie w Podlaskiem

W poniedziałek została podpisana umowa władz regionu podlaskiego z konsorcjum firm Pricewaterhouse Coopers Polska i Akademia Leona Koźmińskiego, które będzie zarządzało projektem w imieniu samorządu. Projekt informatyzacji służby zdrowia w Podlaskiem wdraża samorząd województwa wraz z 28 placówkami służby zdrowia i 10 powiatami. Wartość projektu, który ma być gotowy w 2014 roku, to ok. 62 mln zł, z czego 52 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

W ramach projektu ma powstać system danych o pacjentach, który będzie dostępny w każdej placówce i elektroniczny system usług medycznych, dzięki któremu pacjent będzie mógł np. wybrać i zarejestrować się na wizytę do lekarza drogą elektroniczną. Do zadań konsorcjum Pricewaterhouse Coopers Polska i Akademii Leona Koźmińskiego będzie należało m.in. przygotowanie postępowań przetargowych, konsultacje ze szpitalami i zaprojektowanie systemu e-zdrowie. Wdrożenie systemu ma usprawnić zarządzanie placówkami i przepływ informacji w samym szpitalu, a później także między szpitalami. Ma to też poprawić jakość świadczonych przez te placówki usług.

Pod koniec czerwca zostanie ogłoszony konkurs skierowany do placówek ochrony zdrowia, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, dotyczący projektów związanych z e-usługami. Budżet konkursu to ok. 15 mln zł, a placówki będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości, najprawdopodobniej, do 85 proc. kosztów. Projekty mogą dotyczyć np. wprowadzenia w placówkach elektronicznych kart zdrowia.

Zobacz również:

  • Już w sześciu krajach można wykupić polską e-receptę
  • e-Ankiety od Asseco do zdalnego kontaktu z pacjentami
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200