Rusza projekt "Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych" finansowany przez firmę EMC

Rick Smolan, autor słynnej serii fotografii "Day in the Life", organizuje wieloplatformowy projekt "Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych" oparty na współpracy użytkowników z całego świata. Projekt obejmuje aplikację na smartfony, konferencje, książkę i film dokumentalny planowany na 2013 rok.

Projekt "Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych" jest oparty na założeniu, że wizualizacja w czasie rzeczywistym danych gromadzonych przez satelity oraz miliardy czujników, znaczników RFID oraz kamer i smartfonów z funkcją GPS na całym świecie umożliwia ludziom poznanie, zmierzenie i zrozumienie różnych aspektów naszej egzystencji oraz kształtowanie ich w sposób, którego nasi przodkowie nie wyobrażali sobie nawet w najśmielszych marzeniach. Projekt rozpocznie się 25 września ośmiodniowym wydarzeniem pod hasłem "Zmierzmy nasz świat". Wezmą w nim udział ludzie z całego świata, którzy będą mogli przedstawić swoje życie i porównać je z życiem innych w czasie rzeczywistym za pośrednictwem aplikacji na smartfony.

Aplikacja będzie prosiła użytkowników o wykonywanie pewnych czynności z wykorzystaniem czujników zamontowanych w ich telefonach. Umożliwi porównanie swoich odpowiedzi na pytania skłaniające do refleksji z odpowiedziami udzielonymi przez ludzi z całego świata. Uczestnicy będą mogli stworzyć mapę swoich codziennych podróży, dzielić się obiektami i rytuałami mającymi przynosić szczęście, dowiedzieć się, czego inni ludzie pragnęliby doświadczyć w życiu, a także odkrywać różne tajemnice o otaczającym ich świecie. Ponadto każdy będzie mieć możliwości znalezienia swojego "informacyjnego sobowtóra".

Zobacz również:

  • Mroczne sekrety zarządzania danymi
  • Pierwsza konferencja Apple w tym roku już 8 marca

Projekt obejmuje również trzy konferencje w Nowym Jorku, Singapurze i Londynie, organizowaną wspólnie z organizacją TED inicjatywę "Detektywi danych" dla uczniów z całego świata, pięknie wydaną książkę, zawierającą ponad 200 fotografii, infografiki i eseje znanych pisarzy, a także aplikację na urządzenia iPad oraz film dokumentalny.

"Moim celem jest zainicjowanie ogólnoświatowej dyskusji na temat wielkich zbiorów danych oraz ich potencjału, który możemy rozwinąć, o ile będziemy z nich rozsądnie korzystać, jak też niebezpieczeństw związanych z nimi, wynikających z braku zachowania należytej ostrożności. Zjawisko Big Data powoduje rewolucyjne zmiany w naszej wiedzy i wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie wielu sfer — od gospodarki poprzez szkolnictwo wyższe, administrację publiczną i opiekę zdrowotną po codzienne życie. Podobnie jak wszystkie nowe narzędzia, wielkie zbiory danych kryją w sobie potencjał, który może spowodować niepożądane rezultaty. Jeżeli jednak będziemy postępować z nimi ostrożnie i mądrze, w niedalekiej przyszłości nowe technologie mogą wywrzeć podobny wpływ na rozwój ludzkości, co wcześniej język i sztuka" - powiedział Rick Smolan, autor słynnej serii fotografii "Day in the Life" i inicjator innych projektów crowdsourcingowych.

Projekt "Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych" jest prowadzony przez niezależny zespół. Głównym sponsorem projektu jest firma EMC Corporation. Sponsorami współpracującymi są firmy Cisco, VMware, Tableau oraz Originate.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200