Rusza informatyzacja górnictwa

Na kontrakty liczą najwięksi gracze branży IT, m.in. Asseco Poland i SAP Polska. Kopalnia Węglowa już podpisała umowę na wdrożenie systemu ERP, a do podobnego projektu przymierza się Katowicki Holding Węglowy i Południowy Koncern Węglowy.

Ten ostatni, jak podaje Rzeczpospolita, planuje wdrożenie systemu zarządzania. Z szacunków dziennika wynika, że zamówienie może być warte kilkadziesiąt milionów złotych. Strategię informatyczną dla węglowej spółki opracowała firma doradcza Deloitte. O starcie w przetargu dla Katowickiego Holdingu Węglowego myślą najwięksi gracze polskiej branży IT - Asseco Poland i SAP Polska.

W zakresie informatyzacji przemysłu wydobywczego Polska jest w tyle za innymi krajami. Tylko jedna kopalnia w naszym kraju - KWB Konin - dysponuje zintegrowanym systemem zarządzania zasobami. Pozostałe korzystają z rozwiązań własnych, mówi w rozmowie dla Rzeczpospolitej Ewa Kwiecień z SAP Polska.

Oprócz Katowickiego Holdingu Węglowego inwestycje w IT planuje też m.in. Południowy Koncern Węglowy, który chce kupić system wspomagania sprzedaży. Zamówienie złożone przez tę firmę będzie warte ok. 5 mln zł. Umowę z Asseco Poland podpisała już Kompania Węglowa, w której rozpoczęło się wgrywanie do komputerów map złóż węgla. System testowany jest w 16 kopalniach i pozwoli także na wcześniejszą ocenę szkód górniczych. Pierwszy etap wdrażania programu zakończy się pod koniec 2010 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200