Rusza KEP

Rozpoczęto zbieranie danych do Krajowej Ewidencji Podatników.

Rozpoczęto zbieranie danych do Krajowej Ewidencji Podatników.

Część systemu Poltax - stworzona po to, by wypełnić zobowiązania ministra finansów, wynikające z ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników z października 1995 r. - powstaje od lipca br. Krajowa Ewidencja Podatników ma stać się bazą danych o 25 mln obywateli płacących podatki.

"Zgodnie z zapowiedzią, od lipca rozpoczynamy zbieranie danych zapisywanych na taśmach z poszczególnych urzędów skarbowych" - mówi Michał Zalewski, dyrektor departamentu informatyki Ministerstwa Finansów. Proces ten ma potrwać ok. 3 tygodni. Dane z urzędów skarbowych zostaną następnie skopiowane do systemu centralnego, a później wzajemnie zweryfikowane. Jak wyjaśnia Michał Zalewski, gdy informacje nie okażą się wewnętrznie sprzeczne, trafią do Krajowej Ewidencji Podatników. W przeciwnym razie trafią do wyjaśnienia ponownie do urzędów skarbowych. "Przewidujemy, że proces weryfikacji będzie stosunkowo czasochłonny, nierzadko kończący się wszczęciem procedury formalnej, kiedy np. natrafimy sytuację, gdy jeden podatnik posiada dwa numery NIP" - wyjaśnia Michał Zalewski.

Podczas symulacji tworzenia KEP w 1997 r. okazało się, że na 25 mln danych o podatnikach 1,2 mln, czyli ok. 4% należało wyjaśnić. Jak twierdzą przedstawiciele resortu finansów, w drugim etapie weryfikacji będzie sprawdzana zgodność danych KEP z bazą PESEL.

Oprogramowanie, którego informatycy z resortu finansów używają do weryfikacji danych, przygotowano głównie narzędziami Oracle'a i w języku C. Kiedy proces weryfikacji danych przy jego użyciu zakończy się pomyślnie, ministerstwo po pewnym czasie zacznie ponownie zbierać dane z urzędów. Tym razem jednak nie wszystkie, a tylko te, z którymi wcześniej były problemy. Przedstawiciele resortu podkreślają, że dane będę zbierane coraz częściej, tak by polski aparat skarbowy był przygotowany do przejścia na procedurę on-line.

Danym przychodzącym na taśmach z urzędów skarbowych - zdaniem Michała Zalewskiego - zapewniono odpowiednie bezpieczeństwo poprzez stosowanie szyfrowania symetrycznego z użyciem 128-bitowego klucza. Pozwoli to nie tylko ustrzec się przed niepowołanym dostępem, ale również jednoznacznie identyfikować przesyłki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200