Rusza DNSSEC w Polsce

Od 20 grudnia 2011 r. NASK udostępni domenę .pl w formie zabezpieczonej rozwiązaniem DNSSEC (ang. DNS Security Extensions). Jest to początek wdrożenia rozwiązania, które utrudni przestępcom podszywanie się pod strony internetowe przedsiębiorców czy instytucji.

Obecnie funkcjonujący system nazw domenowych (DNS) nie gwarantuje, że wpisując w przeglądarce WWW adres strony internetowej, połączymy się z właściwym serwisem czy usługą. W rzeczywistości może się zdarzyć, iż zostaniemy przekierowani na podobnie wyglądający serwis przygotowany przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia danych.

Zapobiec takim sytuacjom ma rozwiązanie DNSSEC, którego wdrożenie dla domeny .pl rozpocznie się 20 grudnia. NASK udostępni wówczas zarządzane przez siebie domeny (zarówno funkcjonalne, np.: .com.pl, .net.pl, jak i regionalne, np.: .waw.pl, .wroclaw.pl) w formie zabezpieczonej tym rozwiązaniem. Dzięki zabezpieczaniu informacji DNS przed sfałszowaniem i modyfikacją, internauci będą chronieni przed atakami, które na przykład kierują na spreparowaną stronę WWW banku

Zobacz również:

i wyłudzają jego identyfikator wraz z hasłem.

"DNSSEC wprowadza mechanizmy autoryzacji i kontroli niezmienności danych przesyłanych w protokole DNS, których wdrożenie uczyni bezpieczniejszą realizację m.in. operacji bankowych i zakupów przez Internet." - mówi Michał Chrzanowski, Dyrektor NASK. "Ten skomplikowany technicznie i kosztowny proces realizowany jest w całości siłami NASK. W powiązaniu z innymi projektami realizowanymi przez NASK, rozwiązanie to wymiernie zwiększa poziom bezpieczeństwa Internetu w Polsce." - podkreśla Michał Chrzanowski.

Wdrożenie DNSSEC w Polsce realizowane będzie etapami, a jego zakończenie planowane jest na drugi kwartał 2012 roku.


TOP 200