Ruchome plany

Microsoft przesunął premierę Service Pack 1 dla Windows Server 2003 i wersji 64-bitowej systemu na I połowę 2005 r.

Microsoft przesunął premierę Service Pack 1 dla Server 2003 i wersji 64-bitowej systemu na I połowę 2005 r.

Pierwszy zestaw poprawek dla 2003 miał trafić do użytkowników pod koniec br. Skutkiem podjętej w lipcu decyzji jego premiera odbędzie się jednak w I połowie 2005 r. Oficjalnym powodem całego zamieszania jest "dążenie do zapewnienia jakości oprogramowania spełniającej oczekiwania klientów". Bezpośrednią przyczyną są zaś realizowane w ostatnim czasie przez firmę szkolenia dla programistów dotyczące zabezpieczania kodu i unikania przypadkowych błędów, okazujących się często przyczyną wyłomów w zabezpieczeniach.

To m.in. dlatego właśnie firma ma ostatnio spore problemy z dotrzymywaniem terminów. Wystarczy wspomnieć wielokrotne przesuwanie terminu publikacji SP2 dla Windows XP (obecnie planowanego na przyszły miesiąc) oraz narzędzi do instalowania poprawek Windows Update Services oraz Microsoft Update (najwcześniej w przyszłym roku). To zresztą nie pierwsze już opóźnienie samego SP1 - wg oryginalnych założeń miał on być opublikowany jeszcze w ubiegłym roku.

Poczują wszyscy

Bezpośrednim efektem opóźnienia SP1 będzie przesunięcie premiery 64-bitowej wersji systemu. Ona również trafi na rynek w 2005 r., jako że SP1 zawiera podstawowe technologie, umożliwiające obsługę układów x86 z rozszerzeniami 64-bitowymi firm AMD (Opteron) i Intela (Xeon EM64T). Opóźnienie Windows Server 2003 dla systemów z rozszerzeniami 64-bitowymi z pewnością odbije się na AMD. Brak wersji Windows obsługującej 64-bitowe rozszerzenia Opterona z pewnością wpłynie na mniejszą od oczekiwanej sprzedaż tych układów. Nie podziała to mobilizująco na producentów sprzętu, których firma jeszcze niedawno gromko wzywała do opracowywania 64-bitowych sterowników dla nowej wersji Windows.

Microsoft stara się jednak minimalizować skutki swoich wewnętrznych problemów. Firma umożliwi użytkownikom, którzy kupili komputer z procesorami Opteron lub Intel Xeon EM64T oraz systemem 32-bitowym Windows Server 2003, wymianę licencji na system 64-bitowy. Będzie można tego dokonać z chwilą, gdy wersja dla układów z rozszerzeniami 64-bitowymi trafi na rynek. Według Microsoftu 64-bitowa wersja systemu pozwoli na podniesienie wydajności 32-bitowych aplikacji bazodanowych o 17% oraz zwiększy - nawet o 50 % - liczbę obsługiwanych użytkowników usług terminalowych.

Będzie bezpieczniej

Podobnie jak SP2 dla Windows XP, zestaw poprawek dla Windows Server 2003 ma uszczelnić bezpieczeństwo systemu, m.in. przez zmianę niektórych ustawień domyślnych. Microsoft zdecydował się nawet zablokować pewne funkcje systemu, by uniemożliwić ataki z wykorzystaniem wywołań RPC (Remote Procedure Call). Ponieważ jednak może to uniemożliwić działanie niektórych aplikacji, potrzebny jest czas na testowanie.

Oprócz poprawy bezpieczeństwa SP1 wprowadzi także do Windows Server 2003 kilka nowych funkcji, jak np. Security Configuration Wizard. Ten kreator ma pomóc mniej doświadczonym administratorom właściwie (bezpiecznie) skonfigurować serwer przeznaczony do "odpowiedzialnych" zadań, np. na potrzeby bazy danych czy poczty elektronicznej. SP1 będzie też obsługiwać kwarantannę połączeń VPN. To zapowiedź technologii NAP (Network Access Protection).

Będą one dostarczone wraz z Windows Server 2003 Release 2, które premiera planowana jest na przyszły rok.

Konkurencja nie śpi

Sprzedaż tanich systemów 64-bitowych nie jest jeszcze duża, jednak ma szanse na duży wzrost. Opóźnienie Microsoftu z pewnością wykorzystają Novell (64-bitowy system SuSE Linux) oraz Sun Microsystems (Solaris x86). Microsoft na razie oferuje wersje testowe systemów 64-bitowych i to jedynie dla platformy AMD Opteron - dopiero pełna wersja będzie obsługiwać 64-bitowe procesory Intela.


TOP 200