Rozwój technologii FTTH w Europie

W raporcie opublikowanym przez FTTH Council Europe zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu podczas Broadband World Forum w Paryżu można przeczytać, że przez ostatnie 6 miesięcy liczba użytkowników połączeń FTTH (Fibre-To-The-Home) wzrosła w Europie (łącznie z Rosją) o 22%. Autorzy raportu piszą, że tak dobry wynik należy zawdzięczać głównie szybkiemu rozwojowi tej technologii w krajach Europy Wschodniej.

W Europie mamy obecnie 3,2 mln abonentów usług opartych na technologii FTTH/B (Fibre-To-The-Home/Building), a razem z Rosją blisko 4,5 mln. Przybywa też liczba gospodarstw domowych, które łączą się z internetem za pośrednictwem światłowodowych połączeń FTTH/B. Gospodarstw takich jest teraz 18 mln (razem z Rosją 26 mln). Oznacza to wzrost o 6% w pierwszej połowie 2010 r.

Rozwój technologii FTTH w Europie
Ranking FTTH objął 17 krajów, w których z usług połączeń światłowodowych korzysta więcej niż 1% gospodarstw domowych mających szerokopasmowy dostęp do internetu. Liderem jest Litwa, a kolejne miejsca zajmują Szwecja i Norwegia.

Zobacz również:

  • Najszybszy światłowód w Polsce - łącze 8 Gb/s od Orange
  • YouTube będzie wymagać od twórców oznaczania filmów generowanych przez AI

Warto zwrócić uwagę na dwa kraje Europy Wschodniej, w których technologia FTTH rozwija się szczególnie szybko. Chodzi tu o Rumunię, która pojawiła się w tym roku na tej liście i wskoczyła od razu na 13 miejsce z 120 tys. abonentów, oraz Bułgaria mogąca się pochwalić najszybszym wzrostem liczby abonentów FTTH/B - o 4% - i awansowała przez ostatnie 6 miesięcy z 16 na 8 miejsce. Drugie miejsce zajmuje w tej kategorii Litwa (wzrost o 3,3%). Trzy inne kraje przekroczyły tu próg 1% (Słowenia, Estonia i Łotwa).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200