Rozwój przez Internet

Bank Światowy finansuje tworzenie portali wspierających rozwój gospodarczy i społeczny w krajach rozwijających się.

Bank Światowy finansuje tworzenie portali wspierających rozwój gospodarczy i społeczny w krajach rozwijających się.

Do udziału w programie Banku Światowego zakwalifikowano również Polskę (http://www.developmentgateway.org ). Strony internetowe mają inspirować prowadzenie działań na rzecz trwałego i zrównoważonego rozwoju w różnych miejscach świata. Pojęcie trwałego i zrównoważonego rozwoju (sustainable development) po raz pierwszy pojawiło się w wydanym w 1987 r. raporcie Światowej Komisji Środowiska i Rozwoju ONZ (tzw. Raporcie Brundtland). Zwrócono wtedy uwagę, że rozwój gospodarczy prowadzi często nie do poprawy, lecz do pogorszenia warunków życia ludzi. Zmiany wywoływane przez postęp techniczny nie zawsze i nie dla wszystkich są zmianami na lepsze. Jaskrawym przykładem takiej sytuacji jest niszczenie środowiska naturalnego w wyniku działalności przemysłowej. Konieczne jest więc powiązanie rozwoju gospodarczego z rozwojem społecznym. Działalność gospodarcza powinna iść w parze z poprawą jakości życia ludzi. Wzrost ekonomiczny ma zapewniać wszystkim bardziej efektywne wykorzystanie surowców naturalnych i innych zasobów przyrody, racjonalizację zużycia energii i pracy, a także rozwój proekologicznych technologii oraz ochronę dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Trwały i zrównoważony rozwój autorzy ówczesnego raportu zdefiniowali jako "prawo do zaspokajania aspiracji rozwojowych obecnej generacji, bez ograniczania praw przyszłych pokoleń do zaspokajania ich potrzeb rozwojowych". Dzisiaj znaczącą rolę w dążeniu do osiągnięcia tych założeń przypisuje się technikom teleinformatycznym.

Portale krajowe

W ramach projektu Global Development Gateway Bank Światowy będzie finansował tworzenie krajowych portali rozwojowych w 32 państwach na świecie, w tym w Polsce. Z krajów europejskich zakwalifikowano także: Bułgarię, Chorwację, Rumunię, Ukrainę i Rosję.

Portale krajowe mają być forum wymiany informacji między administracją rządową i samorządową, organizacjami pozarządowymi oraz firmami z sektora prywatnego. Powinny się w nich znaleźć informacje o inicjatywach i działaniach dotyczących zarówno działalności gospodarczej, jak i edukacji, ochrony środowiska czy walki z bezrobociem.

Ważne miejsce będą zajmować informacje dla inwestorów zagranicznych. Portal ułatwi im poznawanie miejscowych uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej, funkcjonujących rozwiązań prawnych i możliwości inwestowania. Na stronach w Internecie powinny się znaleźć również dane dotyczące stopnia zaawansowania technologicznego poszczególnych branż. Każdy portal musi być prowadzony w języku lokalnym i angielskim.

Bez pośrednictwa rządu

Bank Światowy nie przekazuje funduszy na tworzenie portali rozwojowych władzom poszczególnych państw. Przyznaje je konkretnym instytucjom, organizacjom lub firmom. W Polsce grant z BŚ otrzymała firma InfoViDE. Jej zadanie ma polegać na zaprojektowaniu struktury technicznej i organizacyjnej Polskiego Portalu Rozwojowego (Polish Development Gateway) oraz opracowaniu założeń jego struktury informacyjnej i wykonaniu prototypu. Powstanie raport na temat stanu przygotowania Polski do powszechnego stosowania technik teleinformatycznych i stopnia zaawansowania polskiej gospodarki w dziedzinie biznesu elektronicznego. Jego wyniki zostaną wykorzystane m.in. w pracach nad tworzeniem portalu.

InfoViDE, zajmująca się przede wszystkim usługami konsultingowymi, nie zamierza angażować się w prowadzenie serwisu. Musi jednak wskazać jego wykonawcę i przygotować biznesplan. Prowadzone są na ten temat rozmowy ze spółką EMCom, która została utworzona przez grupę firm informatycznych Emax i spółkę Municipium, wydawcę publikacji samorządowych i portalu samorządowego Infoport.

Polski Portal Rozwojowy ma powstać do końca br. Do tworzenia jego zwartości merytorycznej zostaną zaproszeni przedstawiciele instytucji i organizacji zainteresowanych problematyką trwałego i zrównoważonego rozwoju w naszym kraju.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200