Rozwój inteligentnych liczników z przeszkodami

Przekonuje, że instalacja inteligentnych liczników będzie uzasadniona, kiedy zostaną one połączone z Home Area Network (siecią domową), a odbiorcy staną się świadomymi użytkownikami energii i będą korzystali z niektórych urządzeń domowych poza okresem szczytowego zapotrzebowania. Przerzucenie części odbioru energii z godzin szczytowych w te pory dnia, kiedy można korzystać z tańszej taryfy, pozwoli elektrowniom i sieciom energetycznym na bardziej stabilną pracę. „Jeżeli mówimy o smart meteringu tylko po to, żeby umożliwić wystawienie rachunku za energię w czasie rzeczywistym, to taka inwestycja nigdy się nie zwróci” – wskazuje Robert Łukomski. Zaznacza jednak, że spore korzyści firmom energetycznym może przynieść instalacja liczników bilansujących na stacjach średniego i niskiego napięcia. URE szacuje, że straty spowodowane przez kradzież energii sięgają ok. 2 mld zł rocznie. Instalacja liczników bilansujących umożliwi ograniczenie skali kradzieży o mniej więcej połowę.

Innym korzystnym dla tych firm rozwiązaniem są liczniki prepaid. Grupy energetyczne mają problemy z windykacją należności. Licznik prepaid byłby dobrym rozwiązaniem – odbiorca z góry płaci za energię i wie, jaką ilość energii kupuje.

Zobacz również:

  • AI zmienia światowe aglomeracje
  • Energetyczna transformacja w Energa-Operator S.A.

Inteligencja prosumentów

Bez inteligentnych sieci nie może zyskać znaczenia grupa prosumentów, czyli bardzo małych odbiorców energii, którzy mogą ją też sami wytwarzać, głównie na własne potrzeby. Inteligentna sieć ułatwiłaby im sprzedaż nadwyżek energii operatorom.

Inteligentne opomiarowanie, stanowiące ważny element inteligentnych sieci energetycznych, pozwala na dwukierunkowy przepływ energii w sieci – nie tylko od dostawcy do odbiorcy, ale również od odbiorcy do dostawcy. Oznacza to nowe możliwości dla tych konsumentów energii, którzy chcieliby uruchomić w swoim gospodarstwie domowym mikroinstalacje wytwarzające energię, oparte na odnawialnych źródłach energii. Dzięki znowelizowanej we wrześniu ub. r. ustawie Prawo energetyczne, każda osoba fizyczna może podłączyć taką mikroinstalację do sieci Operatora Systemu Dystrybucyjnego i sprzedawać nadwyżki produkowanego prądu do sieci. Taka osoba z biernego odbiorcy energii przekształca się w prosumenta, który jest jednocześnie wytwórcą i konsumentem energii.

Liczba prosumentów w Polsce jest na razie symboliczna (na początku 2014 r. było ich zaledwie 28, a kilkuset kolejnych czekało na podłączenie do sieci energetycznej), ale ma szybko rosnąć.

Robert Stelmaszczyk z PTPiREE ocenia, że przygotowywana ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) może pomóc w znaczącym rozwoju sektora prosumenckiego, pod warunkiem że – zgodnie z jej założeniami – powstanie system dotacji dla osób chcących produkować energię na potrzeby własne. „Mówiąc o inteligentnych sieciach należy podkreślić, że są dwa istotne elementy systemu: prosumenci ze swoimi instalacjami i odpowiednio doposażone sieci zdolne do absorpcji energii generowanej w sposób mało stabilny. Te elementy muszą współgrać ze sobą” – przypomina Robert Stelmaszczyk.

Korzyści z inteligentnych liczników

Odbiorcy energii, u których zainstalowano inteligentne liczniki, mogą znacznie łatwiej niż posiadacze liczników tradycyjnych zarządzać zużyciem prądu. W tym celu powinni zorientować się, jakie narzędzie monitorowania zużycia energii udostępnia im Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Takim narzędziem może być portal klienta na stronie internetowej OSD. Po zalogowaniu się za pomocą indywidualnego hasła, można na bieżąco śledzić i analizować swoje zużycie energii. Inteligentne liczniki automatycznie przesyłają informacje o zużyciu do dostawcy energii.

Racjonalne gospodarowanie energią warto rozpocząć od sprawdzenia, czy płaci się za energię według najkorzystniejszej taryfy energetycznej. Szczegóły na temat dostępnych taryf można sprawdzić u dostawcy energii.

Źródło: PTPiREE

Więcej o przeszkodach prawnych wdrożenia inteligentnych liczników opowiemy podczas warsztatów Computerworld „Smart grid- prawne aspekty wdrożenia inteligentnych systemów pomiarowych” 30 maja 2014 r. w Warszawie.

Warsztaty poprowadzi Wojciech Kaliński z kancelarii radców prawnych „Maruta i Wspólnicy”.


TOP 200